OnlineWire - New Orleans virtual gig calendar

Published on: March 18th, 2020

onlinewire-906x680-2.png

OnLineWire image
Thanks to our OnlineWire sponsors

While the WWOZ LiveWire is on hiatus, New Orleans musicians are still going strong. The WWOZ OnlineWire continues to be our comprehensive listing of virtual performances and more. 

Need help streaming a set? Here are some tips for streaming from a phone from WWOZ's Video Director.

Many musicians are offering digital "tip jars" via Venmo or other payment systems during these sets. Stay in and support some live, local music! As always, listings are subject to change.

Got a virtual gig or outdoor, permitted event to submit? Email it to onlinewire@wwoz.org! Make sure to include a link to where you are streaming or fans can buy tickets.

DAILY CALENDAR

WEDNESDAY, DECEMBER 2

Streaming:

6pm The Music of Resistance, A Tribute to Llewelyn J. Soniat
6pm Leslie Cooper & Harry Mayronne with Doyle Cooper from Buffa's
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
6:30pm Matt Lemmler and Steve Masakowski

THURSDAY, DECEMBER 3

Streaming:

6pm Freddie Blue & the Friendship Circle from Buffa's
6pm Storyville Stompers
7pm Soul Rebels from dba
7pm Eric Johanson
8pm Meschiya Lake from Chickie Wah Wah
8pm Smoking Time Jazz Club from Music Box Village

FRIDAY, DECEMBER 4

Streaming:

5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
7pm Big Chief Monk Boudreaux w/special guest Anders Osborne from dba
7pm Robert Glasper Acoustic Trio
8pm Lynn Drury

Outdoors:

7pm Bon Bon Vivant at Broadside

SATURDAY, DECEMBER 5

Streaming:

12pm Jon Cleary piano lesson
7pm New Orleans Jazz Museum's Improvisation Gala
8pm Marc Broussard from Tipitina's

Outdoors:

4pm Treme Brass Band at Broadside
7pm DeeDee Bridgewater, Dirty Dozen Brass Band, Bonerama, and Big Freedia for New Orleans Jazz Museum's Improvisation Gala
8pm Glen David Andrews at Royal Frenchmen Courtyard
8pm Sweet Crude at Broadside

SUNDAY, DECEMBER 6

Streaming:

5:04pm Live at 504 with Seva Venet
6pm Helen Gillet

Outdoors:

4pm The Tanglers at Broadside

MONDAY, DECEMBER 7

1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes
7pm Mike Jenner presents

TUESDAY, DECEMBER 8

6pm Doyle Cooper and Ryan Hanseler from Buffa's
8pm Alex McMurray

WEDNESDAY, DECEMBER 9

6pm Leslie Cooper & Harry Mayronne with Doyle Cooper from Buffa's

THURSDAY, DECEMBER 10

7pm Eric Johanson
7pm Malevitus and Dinola from dba
7pm Arhoolie Records 60th anniversary with Taj Mahal, Bonnie Raitt, Pres Hall Jazz Band, Ruthie Foster, Charlie Musselwhite, BeauSoleil, Savoy Family Band, Cedric Watson, and more

FRIDAY, DECEMBER 11

5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro

SATURDAY, DECEMBER 12

12pm Jon Cleary piano lesson
8pm Dragon Smoke from Tipitina's

Outdoors:

8pm Glen David Andrews at Royal Frenchmen Courtyard

SUNDAY, DECEMBER 13

6:30pm Steve Earle & The Dukes, Emmylou Harris, Graham Nash, Jackson Browne, Lucinda Williams , Jason Isbell & Amanda Shires, Josh Ritter, Matt Savage, Shawn Colvin, The Mastersons, and Warren Haynes

MONDAY, DECEMBER 14

TUESDAY, DECEMBER 15

6pm Doyle Cooper and Ryan Hanseler from Buffa's

WEDNESDAY, DECEMBER 16

6pm Leslie Cooper & Harry Mayronne with Doyle Cooper from Buffa's

THURSDAY, DECEMBER 17

6pm Freddie Blue & the Friendship Circle from Buffa's
7pm Eric Johanson
8pm Tuff Luvs from dba

FRIDAY, DECEMBER 18

Streaming

5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
8pm John Boutte from dba

SATURDAY, DECEMBER 19

Outdoors:

8pm Glen David Andrews at Royal Frenchmen Courtyard

SUNDAY, DECEMBER 20

6pm Rachel Van Voorhees for "Holidays New Orleans Style"

MONDAY, DECEMBER 21

6pm Tim Laughlin for "Holidays New Orleans Style"

TUESDAY, DECEMBER 22

6pm Amanda Shaw for "Holidays New Orleans Style"
6pm Doyle Cooper and Ryan Hanseler from Buffa's

WEDNESDAY, DECEMBER 23

6pm Don Vappie for "Holidays New Orleans Style"
6pm Leslie Cooper & Harry Mayronne with Doyle Cooper from Buffa's

THURSDAY, DECEMBER 24

6pm Irma Thomas for "Holidays New Orleans Style"

FRIDAY, DECEMBER 25

10am Encore Rebroadcast of "Holidays New Orleans Style" featuring Rachel Van Voorhees, Tim Laughlin, Amanda Shaw, Don Vappie, and Irma Thomas
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro

SATURDAY, DECEMBER 26

SUNDAY, DECEMBER 27

MONDAY, DECEMBER 28

TUESDAY, DECEMBER 29

6pm Doyle Cooper and Ryan Hanseler from Buffa's

WEDNESDAY, DECEMBER 30

6pm Leslie Cooper & Harry Mayronne with Doyle Cooper from Buffa's

THURSDAY, DECEMBER 31

 


PAST:

TUESDAY, DECEMBER 1

Streaming:

6pm Doyle Cooper and Ryan Hanseler from Buffa's
7pm Helen Gillet & Brian Haas
8pm Alex McMurray
8:30pm Mario Abney Quintet from House of Blues New Orleans
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, NOVEMBER 30

Streaming:

1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
6pm The Syncopated Dandies from Buffa's
7pm Robin Barnes
7pm the NOLAtet Trio: Mike Dillon, Brian Haas & James Singleton

SUNDAY, NOVEMBER 29

Streaming:

Riviera Maya Jazz Festival
5:04pm Live at 504 with Seva Venet

Outdoors:

4pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Lonnie Holley
6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Lonnie Holley

SATURDAY, NOVEMBER 28

Streaming:

Riviera Maya Jazz Festival
12pm Jon Cleary piano lesson
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
8pm Lost Bayou Ramblers and Michot's Melody Makers from dba
8pm The Last Waltz: A New Orleans Tribute featuring George Porter, Ivan Neville, Dave Malone, Papa Mali, Anders Osborne, Mike Doussan, Erica Falls, Aaron Wilkinson, Darcy Malone, Dave Jordan, Stanton Moore, CR Gruver, Jake Eckert, Ron Johnson, Brad Walker, Jeff Albert, Scott Frock, and more  on Tipitina's TV
8:30pm Bag of Donuts from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl

Outdoors:
8pm Glen David Andrews at Royal Frenchmen Courtyard

THURSDAY, NOVEMBER 26

Streaming
8pm Geno Delafose & French Rockin' Boogie from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl

Outdoors:

6pm The New Orleans Groove Masters at Culture Par

FRIDAY, NOVEMBER 27

Streaming:

Riviera Maya Jazz Festival
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
6:30pm Anders Osborne
8pm Walter Wolfman Washington & the Roadmasters from dba
8:30pm Bucktown All-Stars from Midcity Lanes Rock'n'Bowl

Outdoors:

6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Meschiya Lake & Friends
8pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Meschiya Lake & Friends

WEDNESDAY, NOVEMBER 25

Streaming:

6pm Andre Bohren
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
6:30pm Matt Lemmler and Steve Masakowski
7pm Tank & the Bangas
8:30pm Phase V from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl

Outdoors:

12pm The SnowBallaz at Longue Vue House & Gardens

TUESDAY, NOVEMBER 24

Streaming:

5pm Anaïs St. John from the New Orleans Jazz Museum 
6pm Meschiya Lake
7:30pm Ryan Foret & Foret Tradition from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm Alex McMurray
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, NOVEMBER 23

Streaming:

1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Chris Alford & Albey Balgochian
7pm Robin Barnes

SUNDAY, NOVEMBER 22

Streaming:

5:04pm Live at 504 with Seva Venet
6pm Marc Broussard with Ivan Neville

SATURDAY, NOVEMBER 21

Streaming:

12pm Jon Cleary piano lesson
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
6pm Luke Winslow King
7pm Sweet Crude from dba
8pm Soul Rebels and Big Freedia from Tipitina's
8:30pm Neutral Snap plus War Games and Fantasy from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl

Outdoors:

6pm John Boutte Trio at the New Orleans Jazz Museum, also benefitting the New Orleans Musicians' Clinic
8pm Glen David Andrews at Royal Frenchmen Courtyard

FRIDAY, NOVEMBER 20

Streaming:

1:30pm Helen Gillet
2pm Alicia Renee aka Blue Eyes
3pm Muevelo
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
7pm 31st Annual Accordion Kings & Queens
7pm Rickie Lee Jones
7pm R. Scully record release show
7pm Billy Iuso from Fridays from the Funky Uncle
8pm Cha Wa from dba
8pm Mia Borders
8pm Susan Cowsill

Outdoors:

6pm NOMA's Music in the Garden Series: Mahmoud Chouki & Noah Young
6:30pm Sunny Side Jazz Band at Coliseum Square Park

THURSDAY, NOVEMBER 19

Streaming:

6pm Freddie Blue & the Friendship Circle Band from Buffa's Bar
6pm Joe Krown
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Eric Johanson
7:30pm Cameron Dupuy & the Cajun Troubadours from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm Electric Yat String Quartet from Chickie Wah Wah
8pm Smoking Time Jazz Club
9pm Erion Williams

Outdoors:

6pm Louisiana Philharmonic Orchestra at the New Orleans Jazz Museum

WEDNESDAY, NOVEMBER 18

Streaming:

1pm Dayna Kurtz and Robert Maché
6pm Andre Bohren
6pm Sync Up Workshop: Virtual Gigging Best Practices
6pm Seva Venet
6pm Tank & the Bangas
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
7pm Hot Club of New Orleans

Outdoors:

11:30am Leo Oliveira Trio at Longue Vue House & Gardens

TUESDAY, NOVEMBER 17

Streaming:

5pm Duets: George Porter, Jr. and Khris Royal for MACCNO
7:30pm Ryan Foret & Foret Tradition from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm Alex McMurray
8pm Taj Mahal
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, NOVEMBER 16

Streaming:

1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

SUNDAY, NOVEMBER 15

Streaming:

5:04pm Live at 504 with Seva Venet

Outdoors:

4pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Ha Sizzle, Anjelika "Jelly" Joseph (Tank & the Bangas, Galactic), Rahim Glaspy (Waterseed) in "The Church of Twerk"
6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Ha Sizzle, Anjelika "Jelly" Joseph (Tank & the Bangas, Galactic), Rahim Glaspy (Waterseed) in "The Church of Twerk"

SATURDAY, NOVEMBER 14

Streaming:

12pm Jon Cleary piano lesson
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
7pm Honey Island Swamp Band
8pm "Save Tip's" benefit show from Tipitina's featuring Professor Longhair, Fats Domino, Willie Nelson, Dr. John, Widespread Panic, Wilco, Billy String, Jon Batiste, Trombone Shorty, Dinosaur Jr., The Radiators, Gregg Allman, Funky Meters, Pres Hall Jazz Band w/Allen Toussaint, Galactic, The Revivalists, Big Freedia, and MANY more
8:30pm The Topcats from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl

Outdoors:

4pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - "Have a Great Day" Live! hosted by Joshua Starkman
6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - "Have a Great Day" Live! hosted by Joshua Starkman

FRIDAY, NOVEMBER 13

Streaming:

3pm Los Nortenos del Sur
5pm David Doucet
6pm Newvelle Records "The New Orleans Collection" release show with Irma Thomas, Jon Cleary, Little Freddie King, and Ellis Marsalis
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
6:30pm Anders Osborne
7pm John Papa Gros
8pm Spylights
8:30pm Clay Cormier & the Highway Boys from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm The Radiators from Tipitina's

Outdoors:

6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Spirit McIntyre + Ron Ragin
8pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Spirit McIntyre + Ron Ragin

THURSDAY, NOVEMBER 12

Streaming:

6pm Jamie Lynn Vessels
6pm New Orleans Jazz Vipers from St. Anna's Episcopal Church
7pm Eric Johanson
7:30pm Sunpie & the Louisiana Sunspots from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm Ghalia Volt from Chickie Wah Wah
9pm Erion Williams

Outdoors:

6pm Radio Bird Quartet at NOMA's Music in the Garden series
6:30pm Big Sam's Funky Nation at Royal Sonesta

WEDNESDAY, NOVEMBER 11

Streaming:

6pm Andre Bohren
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan) & special guest Nabil Muquit
7pm UNO Student Combo Showcase
7pm Nigel Hall
7pm Jamal Batiste Band
7pm Michael Cerveris of Loose Cattle

Outdoors:

11:30am Susan Cowsill at Longue Vue House & Gardens

TUESDAY, NOVEMBER 10

Streaming:

5pm Michael Watson from New Orleans Jazz Museum
6pm Joe Krown
7:30pm Ryan Foret & Foret Tradition from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm Alex McMurray
8:30pm MaCCNO Presents Duets With DJ Soul Sister & $leazy EZ
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, NOVEMBER 9

Streaming:

1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

SUNDAY, NOVEMBER 8

Streaming:

4pm Chris Butcher
5:04pm Live at 504 with Seva Venet
6:30pm Aurora Nealand & the Royal Roses
8pm Smoking Time Jazz Club from the Allways

Outdoors:

4pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Helen Gillet with Mike Dillon
6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Helen Gillet with Mike Dillon

SATURDAY, NOVEMBER 7

Streaming:

12pm Jon Cleary piano lesson
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
5pm Freddie Blue & the Friendship Circle Band from Buffa's
7pm Luke Winslow King
8pm Dumpstaphunk from Tipitina's
9:30pm Honey Island Swamp Band from dba

Outdoors:

4pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Black Magic Drumline
6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Black Magic Drumline
6:30pm Tuba Skinny at Hotel Storyville

THURSDAY, NOVEMBER 5

Streaming:
6pm Jamie Lynn Vessels
6pm John Papa Gros
6:30pm Alex McMurray & the No-Hit Wonders
7pm Michael and David Doucet from Chickie Wah Wah
7pm Civil Rights in Jazz: Then and Now panel discussion
7pm Eric Johanson
8pm Soul Rebels from dba

FRIDAY, NOVEMBER 6

Streaming:

3pm Amigos do Samba
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
6:30pm Sunny Side Jazz Band
8pm John Boutte from dba
8pm Debbie Davis & Josh Paxton

Outdoors:

6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Michot's Melody Makers with Leyla McCalla
8pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Michot's Melody Makers with Leyla McCalla

WEDNESDAY, NOVEMBER 4

6pm Andre Bohren
7pm Jason Marsalis Vibes Quartet
7:30pm James Andrews from Rock'n'Bowl

TUESDAY, NOVEMBER 3

5pm Soul Brass Band from New Orleans Jazz Museum
7pm Kid Chocolate from House of Blues New Orleans
8pm Alex McMurray
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, NOVEMBER 2

1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

SUNDAY, NOVEMBER 1

2pm Slim Cessna
5:04pm Live at 504 with Seva Venet

FRIDAY, OCTOBER 30

3pm Geovane Santos Jazz Trio
5pm David Doucet
5pm Ausettua Amor Amenkum, Lalah Smith, Baba Luther Gray, Baba Bill Summers, Jawara Simon, and Shaka Zulu
6pm Gal Holiday & the Honky Tonk Revue
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
7pm Joe Krown
9pm Suplecs from dba

SATURDAY, OCTOBER 31

12pm Jon Cleary piano lesson
1pm Tuba Skinny from dba
4pm Harry Mayronne and Anais St. John
8pm Tango Jazz Quartet
8pm Galactic Halloween Special Feat. Derek Smalls (Formerly of the band, formerly known as, Spinal Tap)
10pm Quintron & Miss Pussycat from dba

THURSDAY, OCTOBER 29

5pm John Papa Gros plays the Nite Tripper
6pm Louisiana Philharmonic Orchestra from New Orleans Jazz Museum
6pm Monday Night String Band from Buffa's
6pm Jamie Lynn Vessels
6:30pm Carnegie Hall Opening Night w/Our Native Daughters
7pm Eric Johanson
7pm Malevitus from dba
7pm Preservation Hall Legacy Awards honoring Kerry Brown, Wendell Brunious, Roger Lewis, Richard Moten, Steve Pistorius, and Gregg Stafford
7pm Mia Borders
7pm Alex McMurray from Chickie Wah Wah
7:30pm Leo Nocentelli and Brandon "Taz" Niederauer
8pm Bon Bon Vivant
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, OCTOBER 28

6pm Andre Bohren from Snug Harbor
6pm Leslie Cooper and Harry Mayronne w/ Doyle Cooper from Buffa's
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
7pm Hot Strings of New Orleans
8pm Walter Wolfman Washington & the Roadmasters from dba

TUESDAY, OCTOBER 27

5pm James Williams & the New Orleans Swamp Donkeys and Tuba Skinny from the New Orleans Jazz Museum
6pm Doyle Cooper and Ryan Hanseler from Buffa's
6pm Meschiya Lake & the Little Big Horns
7pm Ray Wimley & the Harbinger Project
7pm Bruce Sunpie Barnes & Jose Fermin for MACCNO
8pm Minx Burlesque from dba
8pm Alex McMurray
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, OCTOBER 26

1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes
7pm Tin Men

SUNDAY, OCTOBER 25

4:30pm Bon Bon Vivant
5:04pm Live at 504 with Seva Venet
6pm Houston Jazz Fest

FRIDAY, OCTOBER 23

3pm Julio and Cesar
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
7pm New Orleans Catahoulas
8pm John Boutte from dba
9pm Kirk Joseph's Backyard Groove - Maple Leaf Viral Sessions

SATURDAY, OCTOBER 24

12pm Jon Cleary piano lesson
3pm Global Groove 4 with Gregory Boyd (Denmark/New Orleans), Cheickne Sissoko (Mali), Midnight Ravers (Mali/France), Don Sen Folo (Mali), Ukhoikhoi (South Africa), Africa Brass (New Orleans/Mali/South Africa/Cuba), Kumasi (New Orleans/Nigeria), Fufu All-Stars (New Orleans/Ghana), Nkiruka (New Orleans), Fermin (New Orleans/Dominican Republic)
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
5pm Kermit Ruffins & the BBQ Swingers from dba
6pm Freddie Blue & the Friendship Circle from Buffa's
6pm Mia Borders
7pm Lake Charles Musician Relief Fund benefit with Zachary Richard, Sonny Landreth, Sean Ardoin, Jourdan Thibodeaux, Cedric Watson, Joel Savoy, Ronnie Fruge, Yvette Landry & Richard Comeaux, Corey Ledet, Feufollet Trio, Beau Thomas, Dudley Fruge, Sam Broussard & Barry Jean Ancelet, Roddie Romero, Julie Williams & Kelli Jones, and David Torkanowsky
8pm Tango Jazz Quartet

THURSDAY, OCTOBER 22

3pm New Orleans Voices on Social Justice featuring Lilli Lewis, Sha'Condria iCon Sibley, and Ashlin Parker of TrumpetMafia
6pm Free Feral
6pm John Rankin
7pm Eric Johanson
7pm Smoking Time Jazz Club
7pm Bobby Rush
7pm Andre Bohren from Chickie Wah Wah
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, OCTOBER 21

5:30pm Father Ron & Friends
6pm Andre Bohren
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
7pm Peter Harris Trio
8pm Walter Wolfman Washington & the Roadmasters from dba

TUESDAY, OCTOBER 20

5pm James Williams vs. Jay Anderson from the New Orleans Jazz Museum
7pm Gina Brown
7pm Minx Burlesque from dba
7pm Arsene DeLay and Joy Clark
8pm Tank & the Bangas from Preservation Hall
8pm Alex McMurray
8pm Jon Cleary with Roger Lewis
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, OCTOBER 19

6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

SUNDAY, OCTOBER 18

12pm Crescent City Blues & BBQ Fest featuring the Zion Harmonizers, Brother Tyrone & the Mindbenders, Washboard Chaz Blues Trio, Lulu & the Broadsides, Little Freddie King, Sonny Landreth, Lurrie Bell, Walter Wolfman Washington & the Roadmasters, Shemekia Copeland, John Mooney, Mel Waiters, Kenny neal, Excello Records Reunion featuring Lazy Lester, Carol Fran, Classie Ballou, and Lil Buck Sinegal; Ruthie Foster, Don Bryant & Percy Wiggins with the Bo-Keys
3:05pm Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band for Fests Acadiens
3:30pm Cameron Dupuy & the Cajun Troubadours for Fests Acadiens
4pm The Revelers for Fests Acadiens
4:20pm Dirk & Amelia Powell for Fests Acadiens
4:35pm Cedric Watson et Bijou Creole for Fests Acadiens
5pm Steve, Burke, and Dolsy Riley for Fests Acadiens
5:25pm Geno Delafose & French Rockin' Boogie for Fests Acadiens
5:45pm Wayne Toups & ZydeCajun for Fests Acadiens
6pm Bobby Rush
7:30pm The Revivalists from Tipitina's for Save Our Stages Fest

SATURDAY, OCTOBER 17

12pm Crescent City Blues & BBQ Fest featuring Luther Kent, Marc Stone, Reverend John Wilkins, Keeshea Pratt Band, Alvin Youngblood Hart & Muscle Theory, James Cotton, Chris Thomas King, The Lee Boys, Mem Shannon & the Membership, Erica Falls, John Papa Gros, Henry Gray w/Terrance Simien & Lil Buck Sinegal, Denise LaSalle, Bobby Rush, The Funky Meters wsg Allen Toussaint and Irma Thomas, Little Freddie King
3:45pm Joe Dyson
4pm Harry Mayronne and Anais St. John
4:05pm Jourdan Thibodeaux et les Rodailleurs for Fests Acadiens
4:35pm Zachary Richard for Fests Acadiens
5pm T'Monde for Fests Acadiens
5:25pm Horace Trahan & the Ossun Express for Fests Acadiens
5:45pm The Daiquiri Queens for Fests Acadiens
6pm Big Freedia from Preservation Hall
6:15pm Feufollet Trio for Fests Acadiens
6:40pm Nathan Williams & the Zydeco Cha Chas for Fests Acadiens
7:05pm Bonsoir, Catin for Fests Acadiens
8pm Tango Jazz Quartet

FRIDAY, OCTOBER 16

2pm Treme Brass Band from dba
3pm ViVaz Trio
5pm David Doucet
5:50pm Crescent City Blues & BBQ Fest featuring Kenny Neal, Robert Finley, Samantha Fish, and Walter Wolfman Washington
6pm Jess Kerber, Kathryn Rose Wood, and Will Orchard
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
6:30pm Anders Osborne
7pm Johnny Sansone from Fridays at the Funky Uncle
7pm Treme Brass Band from dba
7:30pm Lost Bayou Ramblers for Fests Acadiens
8pm Jeffery Broussard & the Creole Cowboys for Fests Acadiens
8pm Leyla McCalla
8:30pm Terry & the Zydeco Bad Boys for Fests Acadiens
9pm Honey Island Swamp Band - Maple Leaf Viral Sessions
9pm Joel Savoy & Linzay Young for Fests Acadiens
9:15pm Pine Leaf Boys for Fests Acadiens

THURSDAY, OCTOBER 15

2pm The Iguanas from dba
2pm Jazz Foundation of America All-Stars
6pm Alexis & the Samurai
6pm John Rankin
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Eric Johanson
7pm The Iguanas from dba
7:30pm Sunpie & the Louisiana Sunspots
8pm Jason Ricci from Chickie Wah Wah
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, OCTOBER 14

6pm Andre Bohren
6:30pm Ed Wise Trio
7pm Jamison Ross Quartet
8pm Walter Wolfman Washington & the Roadmasters from dba
8pm Billy Iuso

TUESDAY, OCTOBER 13

5pm Khris Royal & Dark Matter from the New Orleans Jazz Museum
7pm Pharoah Sanders
8pm Minx Burlesque from dba
9pm Rebirth Brass Band

SATURDAY, OCTOBER 10

4pm Anais St. John and Harry Mayronne
5:30pm Art of the Duo 504: Evan Christopher and David Torkanowsky
6pm Freddie Blue & The Friendship Circle
6pm Helen Gillet
7pm Alex McMurray
8pm Tango Jazz Quartet
9pm Corey Henry & the Treme Funktet from dba

SUNDAY, OCTOBER 11

5pm Tangiers Combo
7pm Austin City Limits Fest featuring Alabama Shakes, String Cheese Incident, Los Coast, Mobley, Jackie Venson, Gary Clark, Jr., Paul McCartney, The XX, My Morning Jacket, and Phish
6pm Helen Gillet
8pm The Rhythm Stompers from the Allways Lounge

MONDAY, OCTOBER 12

6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

FRIDAY, OCTOBER 9

2pm Treme Brass Band from dba
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
7pm Joe Krown Trio featuring Walter Wolfman Washington and Wayne Maureau
7pm Treme Brass Band from dba
9pm Erica Falls - Maple Leaf Viral Sessions

THURSDAY, OCTOBER 8

2pm Helen Gillet with Doug Garrison from dba
4pm Patti Smith
6pm Michael Doussan
7pm Eric Johanson
7pm Helen Gillet with Rick Trolson from dba
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, OCTOBER 7

6:30pm Ed Wise, Jeff Lashway & Larry Scala
7pm Concert Across America to End Gun Violence featuring Tank & the Bangas, Bobby Rush, John Fogerty, Wynton Marsalis, and more
7pm Ellis Marsalis Quintet
8pm Walter Wolfman Washington & the Roadmasters

TUESDAY, OCTOBER 6

5pm Hot 8 Brass Band from New Orleans Jazz Museum
8pm Minx Burlesque from dba
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, OCTOBER 5

6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

SUNDAY, OCTOBER 4

7pm Bon Bon Vivant

SATURDAY, OCTOBER 3

11am New Breed Brass Band
3pm Global Groove featuring Deron Ellis from Trinidad & Tobago; Waraba from Bogota, Columbia; Otra from New Orleans; La Matilda from Ecuador; Alexey Marti from New Orleans/Cuba; Bombania from Ecuador; Timbi Africa from Cali, Colombia; Muevelo featuring Margie Perez and Brent Rose from New Orleans/Cuba; Pres Hall Jazz Band from New Orleans/Cuba featuring Ernan Nussa and Alexey Marti; Ikandra from Cali, Colombia; and Pres Hall Jazz Band from New Orleans
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
6pm Doreen Ketchens' Birthday Pajama Jam
8pm Tango Jazz Quartet

THURSDAY, OCTOBER 1

2pm Little Freddie King from dba
6pm John Rankin
6pm Joe Krown
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Eric Johanson
7:30pm Ever More Nest
7:30pm Cameron Dupuy & the Cajun Troubadours
8pm Soul Brass Band from dba
9pm Erion Williams

FRIDAY, OCTOBER 2

2pm Tin Men
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
7pm Dave Jordan & the NIA
8pm Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers
9pm The Iceman Special - Maple Leaf Viral Sessions

WEDNESDAY, SEPTEMBER 30

12pm Kermit Ruffins
3pm Kermit Ruffins
6pm Kermit Ruffins
6:30pm Ed Wise Trio
8pm Walter Wolfman Washington from dba

TUESDAY, SEPTEMBER 29

5pm Cha Wa
6:30pm Meschiya Lake & the Little Big Horns
7pm Ben Hunter
7pm Stanton Moore Piano Trio
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, SEPTEMBER 28

6pm John Rankin
9pm Joe Dyson, Oscar Rossignoli & Jacob Stanley

SUNDAY, SEPTEMBER 27

5pm Geno Delafose & French Rockin' Boogie
5pm Les Getrex and friends
7pm Bon Bon Vivant
7:30pm Christian McBride
8pm Sabertooth Swing

SATURDAY, SEPTEMBER 26

11am Rebel Babel Ensemble
2pm Greyhawk Perkins
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
6pm Panorama Jazz Band
6pm Freddie Blue & The Friendship Circle
7pm Farm Aid: On The Road w/Willie Nelson, Neil Young, John Mellencamp, Dave Matthews, Jon Batiste, The War & Treaty, and more
7pm Womxn Performing for Womxn: Dance Party with DJ Soul Sister
7pm Gal Holiday & the Honky Tonk Revue
7:30pm 4th Annual Music for Mental Health Benefit Concert featuring Leyla McCalla, Pell, People Museum, Tank & The Bangas' Tank + Special Guest
8pm Shorty Fest featuring Trombone Shorty & Orleans Avenue, Galactic, Tank & the Bangas, Anders Osborne, and The Soul Rebels
8pm Tango Jazz Quartet

FRIDAY, SEPTEMBER 25

5pm David Doucet
5pm Virtual Happy Hour with Cheryl Gerber
5pm Louisiana Philharmonic Orchestra
5pm Tangiers Combo
6:30pm Matt Lemmler and Dan Caro
7pm Assata Renay
7pm Javier Olondo
7pm The Soul Rebels
9pm New Orleans Suspects - Maple Leaf Viral Sessions

THURSDAY, SEPTEMBER 24

2pm Mayumi Shara and Tack Tom Revolution
5:30pm Treme Brass Band
6pm Storyville Stompers
7pm Eric Johanson
7pm Gabrielle Cavassa
7:30pm Cameron Dupuy & the Cajun Troubadours
8pm Harry Mayronne
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, SEPTEMBER 23

2pm Robin Barnes and Pat Casey
2pm Jazz Foundation of America All-Star Jazz Ensemble
6:30pm Ed Wise Trio

TUESDAY, SEPTEMBER 22

5pm Kinfolk Brass Band
6pm Meschiya Lake & the Little Big Horns
7pm Eric Johanson
8pm Alex McMurray
8pm Jon Cleary

MONDAY, SEPTEMBER 21

6pm John Rankin

SUNDAY, SEPTEMBER 20

6pm Will Kimbrough, Cary Hudson, and Lynn Drury
6pm Al "Lil Fats" Jackson

SATURDAY, SEPTEMBER 19

4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
5pm A-ron from Honey Island Swamp Band
8pm Tango Jazz Quartet
9pm Fritzel's Jazz Band

FRIDAY, SEPTEMBER 18

5pm David Doucet
5pm Rickie Lee Jones
6:30pm Matt Lemmler
7pm Robin Barnes
7pm Johnny Sketch & the Dirty Notes
9pm Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen - Maple Leaf Viral Sessions
9pm Dana Abbott and Bruiser Broussard

THURSDAY, SEPTEMBER 17

6pm Andre Bohren
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Eric Johanson
7pm Dawn
8pm Harry Mayronne
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, SEPTEMBER 16

5pm Dr. Sick
6:30pm Harry Mayronne and Yvette Voelker

TUESDAY, SEPTEMBER 15

5pm Big Joe Kennedy's Birthday Bash
7pm The Affiliates

MONDAY, SEPTEMBER 14

5pm Reed Poole and Brett Gardner
6pm John Rankin

SUNDAY, SEPTEMBER 13

5pm Rick David & the Funky 5

SATURDAY, SEPTEMBER 12

3pm Global Groove Festival with Casme, Ladies of Jazz, CaioTronix, Preservation Hall Jazz Band, Mario Abney & the Abney Effects
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
5pm Helen Gillet
7pm Counterpoint Electronic IV
8pm Samantha Fish

FRIDAY, SEPTEMBER 11

5pm David Doucet
5pm Delfeayo Marsalis wsg Tarriona "Tank" Ball (advance RSVP required)
7pm Mia Borders
7pm Ted Hefko & the Thousandaires with Lynn Drury
7pm Cha Wa
8pm Khris Royal

THURSDAY, SEPTEMBER 10

5pm Sunpie & the Louisiana Sunspots
6pm New Orleans Jazz Vipers
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Eric Johanson
7pm The Iguanas
7pm Anjelika "Jelly" Joseph
7pm Alex McMurray
8pm John Papa Gros
8pm Harry Mayronne
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, SEPTEMBER 9

2pm Gabrielle Cavassa
3pm Alicia Renee aka Blue Eyes
6pm Margie Perez
6:30pm Ed Wise
7pm Leroy Marshall Jazz Band and The Jitterbug Jazz Band
7pm Roland Guerin Elektronika with David Torkanowsky

TUESDAY, SEPTEMBER 8

5pm Nayo Jones Experience
7pm The Wild Magnolias
8pm Jon Cleary

MONDAY, SEPTEMBER 7

Detroit Jazz Fest
8am Don Vappie
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
1pm John Boutte
6pm The War & Treaty
7pm Robin Barnes & Pat Casey
8pm Tiffany Pollack & Co.
9pm Mike Dillon,James Singleton, and Brad Walker

SUNDAY, SEPTEMBER 6

Detroit Jazz Fest
8am Don Vappie
11:30am Kid Merv
1pm Haruka Kikuchi & Yoshitaka Tsuji
6pm Tank & the Bangas
7pm Bon Bon Vivant
7pm Joe Krown

SATURDAY, SEPTEMBER 5

Detroit Jazz Fest
8am Don Vappie
12pm Jon Cleary
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
7pm Laurie Anderson and Christian McBride
8pm Tank & the Bangas

FRIDAY, SEPTEMBER 4

Detroit Jazz Fest
8am Don Vappie
3pm Don Vappie
5pm David Doucet
6pm Teatro Sin Fronteras
6:30pm Anders Osborne
7pm Dee Dee Bridgewater
7pm Johnny Sansone
7pm The Dana Abbot Band
7pm Tonya Boyd Cannon

THURSDAY, SEPTEMBER 3

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
6pm John Rankin
6pm New Orleans Soul Collective
6pm Jamie Lynn Vessels
6pm Teatro Sin Fronteras
7pm WWOZ's Virtual Groove Gala featuring Irma Thomas, Tank & the Bangas, Samantha Fish, John Boutte, Kermit Ruffins, Amanda Shaw & Rockin' Dopsie, Jr., and Tuba Skinny
7pm Khris Royal & Dark Matter
7pm Eric Johanson
8pm John Papa Gros
8pm Harry Mayronne
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, SEPTEMBER 2

6:30pm Ed Wise

TUESDAY, SEPTEMBER 1

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
5pm Wessell "Warmdaddy" Anderson
6pm John Rankin
7pm David Torkanowsky/Grayson Brockamp/Herlin Riley
8pm Alex McMurray
8pm Jon Cleary

 

For older OnlineWire listings going back to March 19, 2020, click here.

Topic tags: 

WWOZ
Get the 'OZone monthly newsletter
facebook logo
Like us on Facebook
Volunteer
Volunteer at WWOZ
WWOZ
Hear it here!