OnlineWire - Archive of Past Streams

ow_sponsor_logos_centered.png

Thank you to the WWOZ OnlineWire sponsors

Click here for Current OnlineWire listings

 

Past listings

SUNDAY, JANUARY 31

Streaming:

5:04pm Live at 504 with Seva Venet
6pm Helen Gillet
6pm A Michigan Tribute to John Prine featuring The Accidentals, Al Bettis, Annie & Rod Capps, Chris Buhalis, Dave Boutette & Kristi Lynn Davis, Dick Siegel, Erin Zindle, Jill Jack, Joshua Davis, Matt Watroba & Robert Jones, May Erlewine, Michigan Rattlers, The RFD Boys, Seth Bernard, and The War & Treaty
8pm Undercover Funtime

SATURDAY, JANUARY 30

Streaming:

3pm Helen Gillet, Ryan Cavanaugh & Byron Asher
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
5pm Wes Anderson and family
6pm Freddie Blue and the Friendship Circle from Buffa's
6pm Sandra Love & the Reason
7pm Phil DeGruy
7:30pm Joe Ashlar
8pm Bag of Donuts from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl

Outdoors:

3pm Helen Gillet, Ryan Cavanaugh & Byron Asher at Broadside
4pm Maple Leaf Bar Relief Fund with Hash Cabbage, The Quickening, The Tanglers at New Orleans Neon Art Museum

FRIDAY, JANUARY 29

Streaming:

5pm David Doucet
​6:30pm Anders Osborne
6:30pm Matt Lemmler
7pm John Boutte from Dew Drop Jazz & Social Hall (Mandeville)
7pm Leo Nocentelli and George Porter, Jr.
8pm Traveller: A Tribute to Chris Stapleton from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl

THURSDAY, JANUARY 28

Streaming:

7pm Eric Johanson
7:30pm 3 Dolla Bill from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm Tonya Boyd Cannon
8pm Smoking Time Jazz Club featuring Meschiya Lake and Charlie Halloran

WEDNESDAY, JANUARY 27

Streaming:

2pm Sierra Green & the Soul Machine
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
7pm scatterjazz presents James Singleton w/ Brad Walker, Mike Dillon, Jonathan Freilich & James Evans
7:30pm The Iguanas from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm Stanton Moore Trio

Outdoors:

7pm scatterjazz presents James Singleton w/ Brad Walker, Mike Dillon, Jonathan Freilich & James Evans at Broadside

TUESDAY, JANUARY 26

Streaming:
5:15pm Marc Stone
6pm Meschiya Lake & the Little Big Horns from the Spotted Cat
7pm Helen Gillet and Cassie "Harp" Watson
7pm Neshia Ruffins from House of Blues
7pm José Torres Tama, José Fermin Ceballos, Geovane Santos, and VC the Maestro
7:30pm Ryan Foret & Foret Tradition from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm Alex McMurray

MONDAY, JANUARY 25

Streaming:
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

SATURDAY, JANUARY 23

Streaming:

12pm Tuba Skinny
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
6:10pm Russell Welch celebrates Django Reinhardt
7pm The Write Brothers

Outdoors:

3pm Ted Hefko & the Thousandaires at Broadside
7pm Big Sam's Funky Nation at Broadside

SUNDAY, JANUARY 24

Streaming:

5:04pm Live at 504 with Seva Venet

Outdoors:

12:30pm Smoking Time Jazz Club at Broadside Flea Market

FRIDAY, JANUARY 22

Streaming:

5pm David Doucet
​6:30pm Anders Osborne
7pm Glen David Andrews

Outdoors:

7pm Panorama Jazz Band at Broadside
7pm Meschiya Lake Trio at Royal Frenchmen Hotel

THURSDAY, JANUARY 21

Streaming:

7pm Eric Johanson
7pm Khris Royal & Dark Matter f/Erica Falls and Kid Chocolate
8pm John Papa Gros

Outdoors:

6pm Happy Talk Band at Broadside

WEDNESDAY, JANUARY 20

Streaming:

6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Amina Scott)
7pm scatterjazz presents Dave Easley, Rurik Nunan & Kevin Scott at Broadside

Outdoors:

7pm scatterjazz presents Dave Easley, Rurik Nunan & Kevin Scott at Broadside

TUESDAY, JANUARY 19

Streaming:
5pm Corey Henry & Treme Funktet from New Orleans Jazz Museum
5:15pm Marc Stone
7pm Ted Hefko & Isaac Eady
7pm Clementine Collective from House of Blues
7pm In the Tone of Truth Concert Series: National Day of Racial Healing with The Healing Room featuring Sunni Patterson and Sula Spirit Evans
8pm Alex McMurray

MONDAY, JANUARY 18

Streaming:
10am 35th annual Brooklyn tribute to MLK f/Tank & the Bangas, PJ Morton, and more​
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

SUNDAY, JANUARY 17

Streaming:

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
5:04pm Live at 504 with Seva Venet
8pm The Radiators reunion from Tipitina's

SATURDAY, JANUARY 16

Streaming:

11am Danny Barker Banjo & Guitar Festival: Leyla McCalla interview
12pm Danny Barker Banjo & Guitar Festival: Don Vappie's grioTrio
1:30pm Danny Barker Banjo & Guitar Festival: Treme Brass Band featuring the Black Men of Labor
3pm Danny Barker Banjo & Guitar Festival: Leyla McCalla
3pm Brad Walker & Brian Seeger Trio at Broadside
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
6:30pm Matt Lemmler
7pm Arnaud Sussman and Michael Brown
7:30pm Gal Holiday
8pm The Radiators reunion from Tipitina's

Outdoors:

3pm Brad Walker & Brian Seeger Trio at Broadside

FRIDAY, JANUARY 15

Streaming:

11:30am Danny Barker Banjo & Guitar Festival: Dr. Michael White interview
12:30pm Danny Barker Banjo & Guitar Festival: Dee Dee Bridgewater interview
1:30pm Danny Barker Banjo & Guitar Festival: John Boutte
3pm Danny Barker Banjo & Guitar Festival: Danny Barker Tribute Band featuring Dee Dee Bridgewater
4pm Danny Barker Banjo & Guitar Festival: Matt Martinez "Best of Danny and Blue Lu" video
5pm David Doucet
6pm Tank & the Bangas from the Orpheum
​6:30pm Anders Osborne
6:30pm Matt Lemmler
8pm The Radiators reunion from Tipitina's
8pm Michot's Melody Makers f/Leyla McCalla and Corey Ledet from dba

THURSDAY, JANUARY 14

Streaming:

11:30am Danny Barker Banjo & Guitar Festival: Roger Dickerson interview
12:30pm Danny Barker Banjo & Guitar Festival: Catherine Russell and Paul Kahn interview
1:30pm Danny Barker Banjo & Guitar Festival: Mark Brooks Quartet
3pm Danny Barker Banjo & Guitar Festival: Charmaine Neville Band
4pm Danny Barker Banjo & Guitar Festival: Melissa Weber "Barker Collection" video tour
6pm Freddie Blue and the Friendship Circle from Buffa's
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Tin Men
7pm Eric Johanson
7pm Nick Benoit, Nahum Zdybel & Moses Eder
8pm The Iguanas from dba
8pm Lulu & the Broadsides from Chickie Wah Wah
8pm The Revivalists from Tipitina's

Outdoors:

6pm Electric Yat String Quartet with Andre Bohren at Broadside

WEDNESDAY, JANUARY 13

Streaming:

6pm Leslie Cooper & Harry Mayronne with Doyle Cooper from Buffa's
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
7pm scatterjazz presents "OMA(H)A" feat. Jeff Albert, Dan Oestreciher, Jesse Morrow & Mikel-Patrick Avery
8pm Jon Cleary

Outdoors:

7pm scatterjazz presents "OMA(H)A" feat. Jeff Albert, Dan Oestreciher, Jesse Morrow & Mikel-Patrick Avery at Broadside

TUESDAY, JANUARY 12

Streaming:
5pm Herlin Riley and David Torkanowsky from the New Orleans Jazz Museum
6pm Doyle Cooper and Ryan Hanseler from Buffa's
6pm Marc Stone
8pm Alex McMurray

MONDAY, JANUARY 11

Streaming:
1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes
8pm Stanton Moore w/David Torkanowsky, James Singleton

SUNDAY, JANUARY 10

Streaming:

2pm Slim Cessna
5:04pm Live at 504 with Seva Venet

SATURDAY, JANUARY 9

Streaming:

7pm Extended and Brad Walker

Outdoors:

8pm Sierra Green & the Soul Machine

THURSDAY, JANUARY 7

Streaming:
7pm Eric Johanson
8pm Alexis & the Samurai from dba
8pm John Papa Gros

Outdoors:

6pm The Stooges Brass Band at Broadside

FRIDAY, JANUARY 8

Streaming:

5pm David Doucet
6pm Leo Nocentelli
6:15pm Willie Green Project featuring Roderick Paulin
6:30pm Anders Osborne

Outdoors:

6pm Smoking Time Jazz Club at Broadside

WEDNESDAY, JANUARY 6

Streaming:

3pm Meschiya Lake
6pm Harry Mayronne and Chris Weicklein from Buffa's
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
7pm Bywater Bakery's King's Day King Cake Kickoff with Leyla McCalla, John Boutte, Charmaine Neville, and a "supergroup" featuring Herlin Riley, Oscar Rossignoli, Wendell Brunious, Wes "Warm Daddy" Anderson, Detroit Brooks, and Chris Severen
7pm George Porter, Jr. from Maple Leaf Bar

Outdoors:

4pm Davis Rogan Trio at Broadside
7pm Helen Gillet, Will Thompson, and Doug Garrison at Broadside

TUESDAY, JANUARY 5

Streaming:
5pm Wendell Brunious from New Orleans Jazz Museum
6pm Doyle Cooper and Ryan Hansler from Buffa's
7pm Jonathan Freilich w/ James Singleton & Dan Oestreicher
8pm Alex McMurray

MONDAY, JANUARY 4

Streaming:
1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

SUNDAY, JANUARY 3

Streaming:

5:04pm Live at 504 with Seva Venet

SATURDAY, JANUARY 2

Streaming:

1:30pm Save the Mother-in-Law Lounge
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
8pm Sam Price & the True Believers

Outdoors:

8pm Sam Price & the True Believers

FRIDAY, JANUARY 1

Streaming:

2pm Alicia Renee a.k.a. “Blue Eyes" feat. Preservation Hall from New Orleans Jazz Museum
5pm David Doucet
6pm Tin Men
​6:30pm Anders Osborne

Outdoors:

4pm Happy Talk Band's New Year's Day Cabbage and Black Eyed Peas Celebration at Broadside

THURSDAY, DECEMBER 31

Streaming:
9pm New Year's Eve in New Orleans with Galactic, Samantha Fish, Dumpstaphunk, Rebirth Brass Band, Anders Osborne and special guests George Porter, Jr., Kermit Ruffins, Big Sam, and Ani DiFranco. Hosted by John Goodman, broadcasted from Tipitina's, Howlin' Wolf, Maple Leaf, Chickie Wah Wah, and d.b.a.
10pm Bob Malone

Outdoors:

6pm Glen David Andrews Band at Royal Frenchmen Hotel

WEDNESDAY, DECEMBER 30

Streaming

5pm Tuba Skinny from Broadside
6pm Leslie Cooper & Harry Mayronne with Doyle Cooper from Buffa's
6pm Jamie Lynn Vessels
6:30pm Jeff Lashway & Ed Wise
8pm Little Freddie King from dba
8pm Cha Wa

Outdoors

5pm Tuba Skinny at Broadside

TUESDAY, DECEMBER 29

Streaming:

6pm Doyle Cooper and Ryan Hanseler from Buffa's
7pm New Orleans Klezmer All-Stars at Broadside
8pm Alex McMurray
8pm NOLA Resistance

Outdoors:

7pm New Orleans Klezmer All-Stars at Broadside

MONDAY, DECEMBER 28

Streaming:
1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes
7pm Ivan Neville

SUNDAY, DECEMBER 27

Streaming:

5:04pm Live at 504 with Seva Venet

Outdoors:

4pm Meschiya Lake & the Little Big Horns at Broadside

SATURDAY, DECEMBER 26

Streaming:

Georgia Comes Alive: A Virtual Festival to Get Out the Vote featuring Dave Matthews, Big Freedia, Blind Boys of Alabama, Preservation Hall Jazz Band, The Revivalists, Tank & the Bangas, Allman Betts Band, Bobby Rush, Galactic, Samantha Fish, The Suffers, Soul Rebels, and more
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
9pm George Porter, Jr. 

FRIDAY, DECEMBER 25

Streaming:

10am Encore Rebroadcast of "Holidays New Orleans Style" featuring Rachel Van Voorhees, Tim Laughlin, Amanda Shaw, Don Vappie, and Irma Thomas
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
7pm Seth Walker from Chickie Wah Wah
7pm Debbie Davis and Matt Perrine's "Oh Crap, It's Christmas"

THURSDAY, DECEMBER 24

5pm A Very Loose Cattle Christmas At Home
6pm Irma Thomas for "Holidays New Orleans Style"
8pm Fred LeBlanc from Chickie Wah Wah

WEDNESDAY, DECEMBER 23

Streaming:

6pm Don Vappie for "Holidays New Orleans Style"
6pm Leslie Cooper & Harry Mayronne with Doyle Cooper from Buffa's
6pm Joe Ashlar
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
6:30pm Peter Harris Quartet
7pm Deer Tick
8pm Kermit Ruffins Christmas show from d.b.a.
8pm Flow Tribe's 12th annual "Christmas Crunktacular"

Outdoors:

6:30pm Peter Harris Quartet

TUESDAY, DECEMBER 22

6pm Amanda Shaw for "Holidays New Orleans Style"
6pm Doyle Cooper and Ryan Hansler from Buffa's
6pm Ever More Nest Surprise Holiday Premiere on YouTube
7pm Charles Pagano, Will Thompson & Alex Canales
7pm Sway at Home: A Virtual Holiday Fest featuring Bobby Rush, Keb' Mo', and more
8pm NOCCA's Home for the Holidays featuring Jon Batiste, Pres Hall Jazz Band, Irma Thomas, John Boutte, and Kermit Ruffins
8pm Alex McMurray

MONDAY, DECEMBER 21

Streaming:
1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
2pm Holiday special from New Orleans Jazz Museum featuring Hot 8 Brass Band, Original Pinettes Brass Band, Dirty Dozen Brass Band, Gregg Stafford & His Jazz Hounds, New Orleans Nightcrawlers
6pm John Rankin
6pm Tim Laughlin for "Holidays New Orleans Style"
6:30pm Star of Bethlehem/Winter Solstice/Holiday Concert with Matt Lemmler
7pm Robin Barnes

SUNDAY, DECEMBER 20

Streaming:

4pm Jumbo Shrimp Jazz Band
6pm Rachel Van Voorhees for "Holidays New Orleans Style"
7pm Suzanne Vega from Blue Note NYC
7pm Delfeayo Marsalis and the Uptown Jazz Orchestra's Big Easy Holiday Bash
7pm "Caroling in Jackson Square" from the New Orleans Jazz Museum

Outdoors:

12pm Marc Stone at New Orleans Neon Art Museum

SATURDAY, DECEMBER 19

Streaming:

4pm BeauSoleil avec Michael Doucet
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
7pm Kristin Diable & the City
7pm The Myrhhmen from Buffa's
7:30pm Bag of Donuts from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
7:30pm Doyle Cooper Jazz Band from Buffa's
8pm Encore presentation (with additional bonus footage) of the "Save Tip's" benefit show from Tipitina's featuring Professor Longhair, Fats Domino, Willie Nelson, Dr. John, Widespread Panic, Wilco, Billy String, Jon Batiste, Trombone Shorty, Dinosaur Jr., The Radiators, Gregg Allman, Funky Meters, Pres Hall Jazz Band w/Allen Toussaint, Galactic, The Revivalists, Big Freedia, and MANY more. Includes never seen before footage of Professor Longhair, Irma Thomas, Ani DiFranco, Allen Stone, and more, plus new segments from backstage interviews

Outdoors:

1pm Sunnyside Jazz Band at Coliseum Square Park
8pm Glen David Andrews at Royal Frenchmen Courtyard

FRIDAY, DECEMBER 18

Streaming

5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
6:30pm Arrowhead Jazz Band and Robin Barnes & the Fiya-Birds
7pm Khris Royal & Dark Matter
7pm Mike Dillon, Aurora Nealand & James Singleton
7:30pm The Topcats from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm John Boutte from dba
8pm Dr. Sick's Sextette
8pm Quinn Sternberg Trio

Outdoors:

8pm Honey Island Swamp Band at Broadside

THURSDAY, DECEMBER 17

6pm Freddie Blue & the Friendship Circle from Buffa's
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Eric Johanson
7pm Josh Paxton
7:30pm Cameron Dupuy & the Cajun Troubadours from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm The Iguanas from dba

WEDNESDAY, DECEMBER 16

6pm Leslie Cooper & Harry Mayronne with Doyle Cooper from Buffa's
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
7pm Sunpie & the Louisiana Sunspots
7:30pm Big Sam's Funky Nation from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm A Holiday Evening (at home) with Dr. Michael White, Louisiana Philharmonic Orchestra, and Topsy Chapman

Outdoors:

10am Andre Bohren and Harry Hardin at Coliseum Square Park

TUESDAY, DECEMBER 15

Streaming:

5pm Erica Falls and Glen David Andrews from New Orleans Jazz Museum
6pm Doyle Cooper and Ryan Hanseler from Buffa's
7pm Jacques Duffourc, David Bandrowski & Jimbo Walsh
7:30pm Ryan Foret & Foret Tradition from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm Minx Burlesque holiday show from dba
8pm Alex McMurray

Outdoors:

5pm Erica Falls and Glen David Andrews from New Orleans Jazz Museum

MONDAY, DECEMBER 14

Streaming:
1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

SUNDAY, DECEMBER 13

6:30pm Steve Earle & The Dukes, Emmylou Harris, Graham Nash, Jackson Browne, Lucinda Williams , Jason Isbell & Amanda Shires, Josh Ritter, Matt Savage, Shawn Colvin, The Mastersons, and Warren Haynes
7pm Trapper Keaper meets Brad Walker
7pm Pat Casey & the New Sound from the Spotted Cat

SATURDAY, DECEMBER 12

12pm Jon Cleary piano lesson
12pm Walker vs. Yano from Dixie Brewing
2pm Handmade Moments
2pm Evan Christopher and Don Vappie from Chickie Wah Wah
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
4pm Meschiya Lake Trio
8pm Dragon Smoke from Tipitina's

Outdoors:

8pm Glen David Andrews at Royal Frenchmen Courtyard

FRIDAY, DECEMBER 11

4pm Harry Shearer and Judith Owen's "Christmas Without Tears Variety Charity" with Richard Thompson, Jon Cleary. Julia Fordham, Steve Lukather (featuring Ringo Starr), Topsy Chapman & Solid Harmony, Jeff Goldblum , The Stanton Moore Trio, Howard Levy, Trixie Minx, Paranormal phenomenon Clinton Baptiste, Paul Shaffer, Amy Engelhardt (the Bobs), David Blenkhorn, Miss Hope Springs, Davell Crawford, Evan Christopher & David Torkanowsky, The Orion Orchestra, Donald Fagen, Bryan Batt, John Goodman, Chris Difford, Kermit Ruffins, Tommy Foster with Scott Nesbit, Phil DeGruy, Leland Sklar, and house band: CJ Vanston.
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
6:30pm Panorama Jazz Band
8pm Lyle Lovett and Elvis Costello

WEDNESDAY, DECEMBER 9

6pm Leslie Cooper & Harry Mayronne with Doyle Cooper from Buffa's
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)

THURSDAY, DECEMBER 10

6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Eric Johanson
7pm Malevitus and Dinola from dba
7pm Arhoolie Records 60th anniversary with Taj Mahal, Bonnie Raitt, Pres Hall Jazz Band, Ruthie Foster, Charlie Musselwhite, BeauSoleil, Savoy Family Band, Cedric Watson, and more
7pm Mike Jenner, James Singleton & Chris Alford
7pm Khris Royal & Dark Matter
8pm Alexis & the Samurai from dba
8pm Harry Mayronne from Buffa's

MONDAY, DECEMBER 7

1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes
7pm Mike Jenner presents

TUESDAY, DECEMBER 8

5pm The Caesar Brothers Funk Box and Carol Harris with her Baby Dolls from the New Orleans Jazz Museum
6pm Doyle Cooper and Ryan Hanseler from Buffa's
8pm Alex McMurray

Outdoors:

5pm The Caesar Brothers Funk Box and Carol Harris with her Baby Dolls at the New Orleans Jazz Museum

SUNDAY, DECEMBER 6

Streaming:

4pm Tangiers Combo
5:04pm Live at 504 with Seva Venet
6pm Helen Gillet

Outdoors:

4pm The Tanglers at Broadside

SATURDAY, DECEMBER 5

Streaming:

12pm Jon Cleary piano lesson
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
7pm New Orleans Jazz Museum's Improvisation Gala
8pm Marc Broussard from Tipitina's

Outdoors:

4pm Treme Brass Band at Broadside
7pm DeeDee Bridgewater, Dirty Dozen Brass Band, Bonerama, and Big Freedia for New Orleans Jazz Museum's Improvisation Gala
8pm Glen David Andrews at Royal Frenchmen Courtyard
8pm Sweet Crude at Broadside

FRIDAY, DECEMBER 4

Streaming:

5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
7pm Big Chief Monk Boudreaux w/special guest Anders Osborne from dba
7pm Robert Glasper Acoustic Trio
7pm Russell Batiste & Friends
8pm Lynn Drury

Outdoors:

7pm Bon Bon Vivant at Broadside

THURSDAY, DECEMBER 3

Streaming:

6pm Freddie Blue & the Friendship Circle from Buffa's
6pm Storyville Stompers
7pm Soul Rebels from dba
7pm Eric Johanson
8pm Meschiya Lake from Chickie Wah Wah
8pm Smoking Time Jazz Club from Music Box Village

WEDNESDAY, DECEMBER 2

Streaming:

6pm The Music of Resistance, A Tribute to Llewelyn J. Soniat
6pm Leslie Cooper & Harry Mayronne with Doyle Cooper from Buffa's
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
6:30pm Matt Lemmler and Steve Masakowski

TUESDAY, DECEMBER 1

Streaming:

6pm Doyle Cooper and Ryan Hanseler from Buffa's
7pm Helen Gillet & Brian Haas
8pm Alex McMurray
8:30pm Mario Abney Quintet from House of Blues New Orleans
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, NOVEMBER 30

Streaming:

1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
6pm The Syncopated Dandies from Buffa's
7pm Robin Barnes
7pm the NOLAtet Trio: Mike Dillon, Brian Haas & James Singleton

SUNDAY, NOVEMBER 29

Streaming:

Riviera Maya Jazz Festival
5:04pm Live at 504 with Seva Venet

Outdoors:

4pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Lonnie Holley
6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Lonnie Holley

SATURDAY, NOVEMBER 28

Streaming:

Riviera Maya Jazz Festival
12pm Jon Cleary piano lesson
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
8pm Lost Bayou Ramblers and Michot's Melody Makers from dba
8pm The Last Waltz: A New Orleans Tribute featuring George Porter, Ivan Neville, Dave Malone, Papa Mali, Anders Osborne, Mike Doussan, Erica Falls, Aaron Wilkinson, Darcy Malone, Dave Jordan, Stanton Moore, CR Gruver, Jake Eckert, Ron Johnson, Brad Walker, Jeff Albert, Scott Frock, and more  on Tipitina's TV
8:30pm Bag of Donuts from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl

Outdoors:
8pm Glen David Andrews at Royal Frenchmen Courtyard

THURSDAY, NOVEMBER 26

Streaming
8pm Geno Delafose & French Rockin' Boogie from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl

Outdoors:

6pm The New Orleans Groove Masters at Culture Par

FRIDAY, NOVEMBER 27

Streaming:

Riviera Maya Jazz Festival
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
6:30pm Anders Osborne
8pm Walter Wolfman Washington & the Roadmasters from dba
8:30pm Bucktown All-Stars from Midcity Lanes Rock'n'Bowl

Outdoors:

6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Meschiya Lake & Friends
8pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Meschiya Lake & Friends

WEDNESDAY, NOVEMBER 25

Streaming:

6pm Andre Bohren
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
6:30pm Matt Lemmler and Steve Masakowski
7pm Tank & the Bangas
8:30pm Phase V from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl

Outdoors:

12pm The SnowBallaz at Longue Vue House & Gardens

TUESDAY, NOVEMBER 24

Streaming:

5pm Anaïs St. John from the New Orleans Jazz Museum 
6pm Meschiya Lake
7:30pm Ryan Foret & Foret Tradition from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm Alex McMurray
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, NOVEMBER 23

Streaming:

1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Chris Alford & Albey Balgochian
7pm Robin Barnes

SUNDAY, NOVEMBER 22

Streaming:

5:04pm Live at 504 with Seva Venet
6pm Marc Broussard with Ivan Neville

SATURDAY, NOVEMBER 21

Streaming:

12pm Jon Cleary piano lesson
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
6pm Luke Winslow King
7pm Sweet Crude from dba
8pm Soul Rebels and Big Freedia from Tipitina's
8:30pm Neutral Snap plus War Games and Fantasy from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl

Outdoors:

6pm John Boutte Trio at the New Orleans Jazz Museum, also benefitting the New Orleans Musicians' Clinic
8pm Glen David Andrews at Royal Frenchmen Courtyard

FRIDAY, NOVEMBER 20

Streaming:

1:30pm Helen Gillet
2pm Alicia Renee aka Blue Eyes
3pm Muevelo
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
7pm 31st Annual Accordion Kings & Queens
7pm Rickie Lee Jones
7pm R. Scully record release show
7pm Billy Iuso from Fridays from the Funky Uncle
8pm Cha Wa from dba
8pm Mia Borders
8pm Susan Cowsill

Outdoors:

6pm NOMA's Music in the Garden Series: Mahmoud Chouki & Noah Young
6:30pm Sunny Side Jazz Band at Coliseum Square Park

THURSDAY, NOVEMBER 19

Streaming:

6pm Freddie Blue & the Friendship Circle Band from Buffa's Bar
6pm Joe Krown
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Eric Johanson
7:30pm Cameron Dupuy & the Cajun Troubadours from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm Electric Yat String Quartet from Chickie Wah Wah
8pm Smoking Time Jazz Club
9pm Erion Williams

Outdoors:

6pm Louisiana Philharmonic Orchestra at the New Orleans Jazz Museum

WEDNESDAY, NOVEMBER 18

Streaming:

1pm Dayna Kurtz and Robert Maché
6pm Andre Bohren
6pm Sync Up Workshop: Virtual Gigging Best Practices
6pm Seva Venet
6pm Tank & the Bangas
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
7pm Hot Club of New Orleans

Outdoors:

11:30am Leo Oliveira Trio at Longue Vue House & Gardens

TUESDAY, NOVEMBER 17

Streaming:

5pm Duets: George Porter, Jr. and Khris Royal for MACCNO
7:30pm Ryan Foret & Foret Tradition from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm Alex McMurray
8pm Taj Mahal
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, NOVEMBER 16

Streaming:

1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

SUNDAY, NOVEMBER 15

Streaming:

5:04pm Live at 504 with Seva Venet

Outdoors:

4pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Ha Sizzle, Anjelika "Jelly" Joseph (Tank & the Bangas, Galactic), Rahim Glaspy (Waterseed) in "The Church of Twerk"
6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Ha Sizzle, Anjelika "Jelly" Joseph (Tank & the Bangas, Galactic), Rahim Glaspy (Waterseed) in "The Church of Twerk"

SATURDAY, NOVEMBER 14

Streaming:

12pm Jon Cleary piano lesson
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
7pm Honey Island Swamp Band
8pm "Save Tip's" benefit show from Tipitina's featuring Professor Longhair, Fats Domino, Willie Nelson, Dr. John, Widespread Panic, Wilco, Billy String, Jon Batiste, Trombone Shorty, Dinosaur Jr., The Radiators, Gregg Allman, Funky Meters, Pres Hall Jazz Band w/Allen Toussaint, Galactic, The Revivalists, Big Freedia, and MANY more
8:30pm The Topcats from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl

Outdoors:

4pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - "Have a Great Day" Live! hosted by Joshua Starkman
6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - "Have a Great Day" Live! hosted by Joshua Starkman

FRIDAY, NOVEMBER 13

Streaming:

3pm Los Nortenos del Sur
5pm David Doucet
6pm Newvelle Records "The New Orleans Collection" release show with Irma Thomas, Jon Cleary, Little Freddie King, and Ellis Marsalis
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
6:30pm Anders Osborne
7pm John Papa Gros
8pm Spylights
8:30pm Clay Cormier & the Highway Boys from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm The Radiators from Tipitina's

Outdoors:

6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Spirit McIntyre + Ron Ragin
8pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Spirit McIntyre + Ron Ragin

THURSDAY, NOVEMBER 12

Streaming:

6pm Jamie Lynn Vessels
6pm New Orleans Jazz Vipers from St. Anna's Episcopal Church
7pm Eric Johanson
7:30pm Sunpie & the Louisiana Sunspots from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm Ghalia Volt from Chickie Wah Wah
9pm Erion Williams

Outdoors:

6pm Radio Bird Quartet at NOMA's Music in the Garden series
6:30pm Big Sam's Funky Nation at Royal Sonesta

WEDNESDAY, NOVEMBER 11

Streaming:

6pm Andre Bohren
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan) & special guest Nabil Muquit
7pm UNO Student Combo Showcase
7pm Nigel Hall
7pm Jamal Batiste Band
7pm Michael Cerveris of Loose Cattle

Outdoors:

11:30am Susan Cowsill at Longue Vue House & Gardens

TUESDAY, NOVEMBER 10

Streaming:

5pm Michael Watson from New Orleans Jazz Museum
6pm Joe Krown
7:30pm Ryan Foret & Foret Tradition from Mid-City Lanes Rock'n'Bowl
8pm Alex McMurray
8:30pm MaCCNO Presents Duets With DJ Soul Sister & $leazy EZ
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, NOVEMBER 9

Streaming:

1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

SUNDAY, NOVEMBER 8

Streaming:

4pm Chris Butcher
5:04pm Live at 504 with Seva Venet
6:30pm Aurora Nealand & the Royal Roses
8pm Smoking Time Jazz Club from the Allways

Outdoors:

4pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Helen Gillet with Mike Dillon
6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Helen Gillet with Mike Dillon

SATURDAY, NOVEMBER 7

Streaming:

12pm Jon Cleary piano lesson
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
5pm Freddie Blue & the Friendship Circle Band from Buffa's
7pm Luke Winslow King
8pm Dumpstaphunk from Tipitina's
9:30pm Honey Island Swamp Band from dba

Outdoors:

4pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Black Magic Drumline
6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Black Magic Drumline
6:30pm Tuba Skinny at Hotel Storyville

THURSDAY, NOVEMBER 5

Streaming:
6pm Jamie Lynn Vessels
6pm John Papa Gros
6:30pm Alex McMurray & the No-Hit Wonders
7pm Michael and David Doucet from Chickie Wah Wah
7pm Civil Rights in Jazz: Then and Now panel discussion
7pm Eric Johanson
8pm Soul Rebels from dba

FRIDAY, NOVEMBER 6

Streaming:

3pm Amigos do Samba
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
6:30pm Sunny Side Jazz Band
8pm John Boutte from dba
8pm Debbie Davis & Josh Paxton

Outdoors:

6pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Michot's Melody Makers with Leyla McCalla
8pm Sonic Remedies: Live Music Returns to Music Box Village - Michot's Melody Makers with Leyla McCalla

WEDNESDAY, NOVEMBER 4

6pm Andre Bohren
7pm Jason Marsalis Vibes Quartet
7:30pm James Andrews from Rock'n'Bowl

TUESDAY, NOVEMBER 3

5pm Soul Brass Band from New Orleans Jazz Museum
7pm Kid Chocolate from House of Blues New Orleans
8pm Alex McMurray
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, NOVEMBER 2

1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

SUNDAY, NOVEMBER 1

2pm Slim Cessna
5:04pm Live at 504 with Seva Venet

FRIDAY, OCTOBER 30

3pm Geovane Santos Jazz Trio
5pm David Doucet
5pm Ausettua Amor Amenkum, Lalah Smith, Baba Luther Gray, Baba Bill Summers, Jawara Simon, and Shaka Zulu
6pm Gal Holiday & the Honky Tonk Revue
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
7pm Joe Krown
9pm Suplecs from dba

SATURDAY, OCTOBER 31

12pm Jon Cleary piano lesson
1pm Tuba Skinny from dba
4pm Harry Mayronne and Anais St. John
8pm Tango Jazz Quartet
8pm Galactic Halloween Special Feat. Derek Smalls (Formerly of the band, formerly known as, Spinal Tap)
10pm Quintron & Miss Pussycat from dba

THURSDAY, OCTOBER 29

5pm John Papa Gros plays the Nite Tripper
6pm Louisiana Philharmonic Orchestra from New Orleans Jazz Museum
6pm Monday Night String Band from Buffa's
6pm Jamie Lynn Vessels
6:30pm Carnegie Hall Opening Night w/Our Native Daughters
7pm Eric Johanson
7pm Malevitus from dba
7pm Preservation Hall Legacy Awards honoring Kerry Brown, Wendell Brunious, Roger Lewis, Richard Moten, Steve Pistorius, and Gregg Stafford
7pm Mia Borders
7pm Alex McMurray from Chickie Wah Wah
7:30pm Leo Nocentelli and Brandon "Taz" Niederauer
8pm Bon Bon Vivant
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, OCTOBER 28

6pm Andre Bohren from Snug Harbor
6pm Leslie Cooper and Harry Mayronne w/ Doyle Cooper from Buffa's
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
7pm Hot Strings of New Orleans
8pm Walter Wolfman Washington & the Roadmasters from dba

TUESDAY, OCTOBER 27

5pm James Williams & the New Orleans Swamp Donkeys and Tuba Skinny from the New Orleans Jazz Museum
6pm Doyle Cooper and Ryan Hanseler from Buffa's
6pm Meschiya Lake & the Little Big Horns
7pm Ray Wimley & the Harbinger Project
7pm Bruce Sunpie Barnes & Jose Fermin for MACCNO
8pm Minx Burlesque from dba
8pm Alex McMurray
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, OCTOBER 26

1pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
6pm John Rankin
7pm Robin Barnes
7pm Tin Men

SUNDAY, OCTOBER 25

4:30pm Bon Bon Vivant
5:04pm Live at 504 with Seva Venet
6pm Houston Jazz Fest

FRIDAY, OCTOBER 23

3pm Julio and Cesar
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
7pm New Orleans Catahoulas
8pm John Boutte from dba
9pm Kirk Joseph's Backyard Groove - Maple Leaf Viral Sessions

SATURDAY, OCTOBER 24

12pm Jon Cleary piano lesson
3pm Global Groove 4 with Gregory Boyd (Denmark/New Orleans), Cheickne Sissoko (Mali), Midnight Ravers (Mali/France), Don Sen Folo (Mali), Ukhoikhoi (South Africa), Africa Brass (New Orleans/Mali/South Africa/Cuba), Kumasi (New Orleans/Nigeria), Fufu All-Stars (New Orleans/Ghana), Nkiruka (New Orleans), Fermin (New Orleans/Dominican Republic)
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
5pm Kermit Ruffins & the BBQ Swingers from dba
6pm Freddie Blue & the Friendship Circle from Buffa's
6pm Mia Borders
7pm Lake Charles Musician Relief Fund benefit with Zachary Richard, Sonny Landreth, Sean Ardoin, Jourdan Thibodeaux, Cedric Watson, Joel Savoy, Ronnie Fruge, Yvette Landry & Richard Comeaux, Corey Ledet, Feufollet Trio, Beau Thomas, Dudley Fruge, Sam Broussard & Barry Jean Ancelet, Roddie Romero, Julie Williams & Kelli Jones, and David Torkanowsky
8pm Tango Jazz Quartet

THURSDAY, OCTOBER 22

3pm New Orleans Voices on Social Justice featuring Lilli Lewis, Sha'Condria iCon Sibley, and Ashlin Parker of TrumpetMafia
6pm Free Feral
6pm John Rankin
7pm Eric Johanson
7pm Smoking Time Jazz Club
7pm Bobby Rush
7pm Andre Bohren from Chickie Wah Wah
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, OCTOBER 21

5:30pm Father Ron & Friends
6pm Andre Bohren
6:30pm Ed Wise Trio (with Eric Merchant & Ronan Cowan)
7pm Peter Harris Trio
8pm Walter Wolfman Washington & the Roadmasters from dba

TUESDAY, OCTOBER 20

5pm James Williams vs. Jay Anderson from the New Orleans Jazz Museum
7pm Gina Brown
7pm Minx Burlesque from dba
7pm Arsene DeLay and Joy Clark
8pm Tank & the Bangas from Preservation Hall
8pm Alex McMurray
8pm Jon Cleary with Roger Lewis
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, OCTOBER 19

6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

SUNDAY, OCTOBER 18

12pm Crescent City Blues & BBQ Fest featuring the Zion Harmonizers, Brother Tyrone & the Mindbenders, Washboard Chaz Blues Trio, Lulu & the Broadsides, Little Freddie King, Sonny Landreth, Lurrie Bell, Walter Wolfman Washington & the Roadmasters, Shemekia Copeland, John Mooney, Mel Waiters, Kenny neal, Excello Records Reunion featuring Lazy Lester, Carol Fran, Classie Ballou, and Lil Buck Sinegal; Ruthie Foster, Don Bryant & Percy Wiggins with the Bo-Keys
3:05pm Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band for Fests Acadiens
3:30pm Cameron Dupuy & the Cajun Troubadours for Fests Acadiens
4pm The Revelers for Fests Acadiens
4:20pm Dirk & Amelia Powell for Fests Acadiens
4:35pm Cedric Watson et Bijou Creole for Fests Acadiens
5pm Steve, Burke, and Dolsy Riley for Fests Acadiens
5:25pm Geno Delafose & French Rockin' Boogie for Fests Acadiens
5:45pm Wayne Toups & ZydeCajun for Fests Acadiens
6pm Bobby Rush
7:30pm The Revivalists from Tipitina's for Save Our Stages Fest

SATURDAY, OCTOBER 17

12pm Crescent City Blues & BBQ Fest featuring Luther Kent, Marc Stone, Reverend John Wilkins, Keeshea Pratt Band, Alvin Youngblood Hart & Muscle Theory, James Cotton, Chris Thomas King, The Lee Boys, Mem Shannon & the Membership, Erica Falls, John Papa Gros, Henry Gray w/Terrance Simien & Lil Buck Sinegal, Denise LaSalle, Bobby Rush, The Funky Meters wsg Allen Toussaint and Irma Thomas, Little Freddie King
3:45pm Joe Dyson
4pm Harry Mayronne and Anais St. John
4:05pm Jourdan Thibodeaux et les Rodailleurs for Fests Acadiens
4:35pm Zachary Richard for Fests Acadiens
5pm T'Monde for Fests Acadiens
5:25pm Horace Trahan & the Ossun Express for Fests Acadiens
5:45pm The Daiquiri Queens for Fests Acadiens
6pm Big Freedia from Preservation Hall
6:15pm Feufollet Trio for Fests Acadiens
6:40pm Nathan Williams & the Zydeco Cha Chas for Fests Acadiens
7:05pm Bonsoir, Catin for Fests Acadiens
8pm Tango Jazz Quartet

FRIDAY, OCTOBER 16

2pm Treme Brass Band from dba
3pm ViVaz Trio
5pm David Doucet
5:50pm Crescent City Blues & BBQ Fest featuring Kenny Neal, Robert Finley, Samantha Fish, and Walter Wolfman Washington
6pm Jess Kerber, Kathryn Rose Wood, and Will Orchard
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
6:30pm Anders Osborne
7pm Johnny Sansone from Fridays at the Funky Uncle
7pm Treme Brass Band from dba
7:30pm Lost Bayou Ramblers for Fests Acadiens
8pm Jeffery Broussard & the Creole Cowboys for Fests Acadiens
8pm Leyla McCalla
8:30pm Terry & the Zydeco Bad Boys for Fests Acadiens
9pm Honey Island Swamp Band - Maple Leaf Viral Sessions
9pm Joel Savoy & Linzay Young for Fests Acadiens
9:15pm Pine Leaf Boys for Fests Acadiens

THURSDAY, OCTOBER 15

2pm The Iguanas from dba
2pm Jazz Foundation of America All-Stars
6pm Alexis & the Samurai
6pm John Rankin
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Eric Johanson
7pm The Iguanas from dba
7:30pm Sunpie & the Louisiana Sunspots
8pm Jason Ricci from Chickie Wah Wah
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, OCTOBER 14

6pm Andre Bohren
6:30pm Ed Wise Trio
7pm Jamison Ross Quartet
8pm Walter Wolfman Washington & the Roadmasters from dba
8pm Billy Iuso

TUESDAY, OCTOBER 13

5pm Khris Royal & Dark Matter from the New Orleans Jazz Museum
7pm Pharoah Sanders
8pm Minx Burlesque from dba
9pm Rebirth Brass Band

SATURDAY, OCTOBER 10

4pm Anais St. John and Harry Mayronne
5:30pm Art of the Duo 504: Evan Christopher and David Torkanowsky
6pm Freddie Blue & The Friendship Circle
6pm Helen Gillet
7pm Alex McMurray
8pm Tango Jazz Quartet
9pm Corey Henry & the Treme Funktet from dba

SUNDAY, OCTOBER 11

5pm Tangiers Combo
7pm Austin City Limits Fest featuring Alabama Shakes, String Cheese Incident, Los Coast, Mobley, Jackie Venson, Gary Clark, Jr., Paul McCartney, The XX, My Morning Jacket, and Phish
6pm Helen Gillet
8pm The Rhythm Stompers from the Allways Lounge

MONDAY, OCTOBER 12

6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

FRIDAY, OCTOBER 9

2pm Treme Brass Band from dba
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
7pm Joe Krown Trio featuring Walter Wolfman Washington and Wayne Maureau
7pm Treme Brass Band from dba
9pm Erica Falls - Maple Leaf Viral Sessions

THURSDAY, OCTOBER 8

2pm Helen Gillet with Doug Garrison from dba
4pm Patti Smith
6pm Michael Doussan
7pm Eric Johanson
7pm Helen Gillet with Rick Trolson from dba
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, OCTOBER 7

6:30pm Ed Wise, Jeff Lashway & Larry Scala
7pm Concert Across America to End Gun Violence featuring Tank & the Bangas, Bobby Rush, John Fogerty, Wynton Marsalis, and more
7pm Ellis Marsalis Quintet
8pm Walter Wolfman Washington & the Roadmasters

TUESDAY, OCTOBER 6

5pm Hot 8 Brass Band from New Orleans Jazz Museum
8pm Minx Burlesque from dba
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, OCTOBER 5

6pm John Rankin
7pm Robin Barnes

SUNDAY, OCTOBER 4

7pm Bon Bon Vivant

SATURDAY, OCTOBER 3

11am New Breed Brass Band
3pm Global Groove featuring Deron Ellis from Trinidad & Tobago; Waraba from Bogota, Columbia; Otra from New Orleans; La Matilda from Ecuador; Alexey Marti from New Orleans/Cuba; Bombania from Ecuador; Timbi Africa from Cali, Colombia; Muevelo featuring Margie Perez and Brent Rose from New Orleans/Cuba; Pres Hall Jazz Band from New Orleans/Cuba featuring Ernan Nussa and Alexey Marti; Ikandra from Cali, Colombia; and Pres Hall Jazz Band from New Orleans
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
6pm Doreen Ketchens' Birthday Pajama Jam
8pm Tango Jazz Quartet

THURSDAY, OCTOBER 1

2pm Little Freddie King from dba
6pm John Rankin
6pm Joe Krown
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Eric Johanson
7:30pm Ever More Nest
7:30pm Cameron Dupuy & the Cajun Troubadours
8pm Soul Brass Band from dba
9pm Erion Williams

FRIDAY, OCTOBER 2

2pm Tin Men
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler & Dan Caro
7pm Dave Jordan & the NIA
8pm Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers
9pm The Iceman Special - Maple Leaf Viral Sessions

WEDNESDAY, SEPTEMBER 30

12pm Kermit Ruffins
3pm Kermit Ruffins
6pm Kermit Ruffins
6:30pm Ed Wise Trio
8pm Walter Wolfman Washington from dba

TUESDAY, SEPTEMBER 29

5pm Cha Wa
6:30pm Meschiya Lake & the Little Big Horns
7pm Ben Hunter
7pm Stanton Moore Piano Trio
9pm Rebirth Brass Band

MONDAY, SEPTEMBER 28

6pm John Rankin
9pm Joe Dyson, Oscar Rossignoli & Jacob Stanley

SUNDAY, SEPTEMBER 27

5pm Geno Delafose & French Rockin' Boogie
5pm Les Getrex and friends
7pm Bon Bon Vivant
7:30pm Christian McBride
8pm Sabertooth Swing

SATURDAY, SEPTEMBER 26

11am Rebel Babel Ensemble
2pm Greyhawk Perkins
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
6pm Panorama Jazz Band
6pm Freddie Blue & The Friendship Circle
7pm Farm Aid: On The Road w/Willie Nelson, Neil Young, John Mellencamp, Dave Matthews, Jon Batiste, The War & Treaty, and more
7pm Womxn Performing for Womxn: Dance Party with DJ Soul Sister
7pm Gal Holiday & the Honky Tonk Revue
7:30pm 4th Annual Music for Mental Health Benefit Concert featuring Leyla McCalla, Pell, People Museum, Tank & The Bangas' Tank + Special Guest
8pm Shorty Fest featuring Trombone Shorty & Orleans Avenue, Galactic, Tank & the Bangas, Anders Osborne, and The Soul Rebels
8pm Tango Jazz Quartet

FRIDAY, SEPTEMBER 25

5pm David Doucet
5pm Virtual Happy Hour with Cheryl Gerber
5pm Louisiana Philharmonic Orchestra
5pm Tangiers Combo
6:30pm Matt Lemmler and Dan Caro
7pm Assata Renay
7pm Javier Olondo
7pm The Soul Rebels
9pm New Orleans Suspects - Maple Leaf Viral Sessions

THURSDAY, SEPTEMBER 24

2pm Mayumi Shara and Tack Tom Revolution
5:30pm Treme Brass Band
6pm Storyville Stompers
7pm Eric Johanson
7pm Gabrielle Cavassa
7:30pm Cameron Dupuy & the Cajun Troubadours
8pm Harry Mayronne
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, SEPTEMBER 23

2pm Robin Barnes and Pat Casey
2pm Jazz Foundation of America All-Star Jazz Ensemble
6:30pm Ed Wise Trio

TUESDAY, SEPTEMBER 22

5pm Kinfolk Brass Band
6pm Meschiya Lake & the Little Big Horns
7pm Eric Johanson
8pm Alex McMurray
8pm Jon Cleary

MONDAY, SEPTEMBER 21

6pm John Rankin

SUNDAY, SEPTEMBER 20

6pm Will Kimbrough, Cary Hudson, and Lynn Drury
6pm Al "Lil Fats" Jackson

SATURDAY, SEPTEMBER 19

4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
5pm A-ron from Honey Island Swamp Band
8pm Tango Jazz Quartet
9pm Fritzel's Jazz Band

FRIDAY, SEPTEMBER 18

5pm David Doucet
5pm Rickie Lee Jones
6:30pm Matt Lemmler
7pm Robin Barnes
7pm Johnny Sketch & the Dirty Notes
9pm Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen - Maple Leaf Viral Sessions
9pm Dana Abbott and Bruiser Broussard

THURSDAY, SEPTEMBER 17

6pm Andre Bohren
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Eric Johanson
7pm Dawn
8pm Harry Mayronne
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, SEPTEMBER 16

5pm Dr. Sick
6:30pm Harry Mayronne and Yvette Voelker

TUESDAY, SEPTEMBER 15

5pm Big Joe Kennedy's Birthday Bash
7pm The Affiliates

MONDAY, SEPTEMBER 14

5pm Reed Poole and Brett Gardner
6pm John Rankin

SUNDAY, SEPTEMBER 13

5pm Rick David & the Funky 5

SATURDAY, SEPTEMBER 12

3pm Global Groove Festival with Casme, Ladies of Jazz, CaioTronix, Preservation Hall Jazz Band, Mario Abney & the Abney Effects
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
5pm Helen Gillet
7pm Counterpoint Electronic IV
8pm Samantha Fish

FRIDAY, SEPTEMBER 11

5pm David Doucet
5pm Delfeayo Marsalis wsg Tarriona "Tank" Ball (advance RSVP required)
7pm Mia Borders
7pm Ted Hefko & the Thousandaires with Lynn Drury
7pm Cha Wa
8pm Khris Royal

THURSDAY, SEPTEMBER 10

5pm Sunpie & the Louisiana Sunspots
6pm New Orleans Jazz Vipers
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Eric Johanson
7pm The Iguanas
7pm Anjelika "Jelly" Joseph
7pm Alex McMurray
8pm John Papa Gros
8pm Harry Mayronne
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, SEPTEMBER 9

2pm Gabrielle Cavassa
3pm Alicia Renee aka Blue Eyes
6pm Margie Perez
6:30pm Ed Wise
7pm Leroy Marshall Jazz Band and The Jitterbug Jazz Band
7pm Roland Guerin Elektronika with David Torkanowsky

TUESDAY, SEPTEMBER 8

5pm Nayo Jones Experience
7pm The Wild Magnolias
8pm Jon Cleary

MONDAY, SEPTEMBER 7

Detroit Jazz Fest
8am Don Vappie
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
1pm John Boutte
6pm The War & Treaty
7pm Robin Barnes & Pat Casey
8pm Tiffany Pollack & Co.
9pm Mike Dillon,James Singleton, and Brad Walker

SUNDAY, SEPTEMBER 6

Detroit Jazz Fest
8am Don Vappie
11:30am Kid Merv
1pm Haruka Kikuchi & Yoshitaka Tsuji
6pm Tank & the Bangas
7pm Bon Bon Vivant
7pm Joe Krown

SATURDAY, SEPTEMBER 5

Detroit Jazz Fest
8am Don Vappie
12pm Jon Cleary
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
7pm Laurie Anderson and Christian McBride
8pm Tank & the Bangas

FRIDAY, SEPTEMBER 4

Detroit Jazz Fest
8am Don Vappie
3pm Don Vappie
5pm David Doucet
6pm Teatro Sin Fronteras
6:30pm Anders Osborne
7pm Dee Dee Bridgewater
7pm Johnny Sansone
7pm The Dana Abbot Band
7pm Tonya Boyd Cannon

THURSDAY, SEPTEMBER 3

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
6pm John Rankin
6pm New Orleans Soul Collective
6pm Jamie Lynn Vessels
6pm Teatro Sin Fronteras
7pm WWOZ's Virtual Groove Gala featuring Irma Thomas, Tank & the Bangas, Samantha Fish, John Boutte, Kermit Ruffins, Amanda Shaw & Rockin' Dopsie, Jr., and Tuba Skinny
7pm Khris Royal & Dark Matter
7pm Eric Johanson
8pm John Papa Gros
8pm Harry Mayronne
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, SEPTEMBER 2

6:30pm Ed Wise

TUESDAY, SEPTEMBER 1

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
5pm Wessell "Warmdaddy" Anderson
6pm John Rankin
7pm David Torkanowsky/Grayson Brockamp/Herlin Riley
8pm Alex McMurray
8pm Jon Cleary

MONDAY, AUGUST 31

8am Don Vappie
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
3pm Don Vappie
7pm Robin Barnes & Pat Casey
8pm Tiffany Pollack & Co.
9pm John Boutte

SUNDAY, AUGUST 30

8am Don Vappie
11:30am Kid Merv
12pm Big Sam's Funky Nation
1pm Haruka Kikuchi & Yoshitaka Tsuji
2pm Evan Christopher & David Torkanowsky
3pm Don Vappie
4:20pm Kermit Ruffins & the BBQ Swingers
7pm Bon Bon Vivant

SATURDAY, AUGUST 29

8am Don Vappie
12pm Jon Cleary
3pm Don Vappie
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
6pm Panorama Jazz Band
6:30pm Matt Lemmler
7pm Freddie Blue & the Friendship Circle Band
7pm Glen David Andrews
7pm Blue Tang People
8pm Anders Osborne
8pm Phil DeGruy

THURSDAY, AUGUST 27

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
6pm John Rankin
7pm Eric Johanson
7:30pm Big Sam's Funky Nation
8pm John Papa Gros
8pm Harry Mayronne
9pm Erion Williams

FRIDAY, AUGUST 28

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
5pm David Doucet
6pm Cameron Dupuy and The Cajun Troubadours
6:30pm Anders Osborne

WEDNESDAY, AUGUST 26

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
7pm Ed Wise

TUESDAY, AUGUST 25

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
6pm John Rankin
8pm Alex McMurray
8pm Jon Cleary

MONDAY, AUGUST 24

8am Don Vappie
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
3pm Don Vappie
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Peter Harris Trio with Dwight Fitch, Jr. and Simon Lott
8pm Tiffany Pollack & Co.
9pm John Boutte, Oscar Rossignoli, and Nobumasa Ozaki
9pm Bobby Rush, Kat Riggins, and JD Taylor

SUNDAY, AUGUST 23

8am Don Vappie
11:30am Kid Merv
12pm Big Sam's Funky Nation
1pm Haruka Kikuchi & Yoshitaka Tsuji
3pm Don Vappie
4:20pm Kermit Ruffins & the BBQ Swingers
6pm Les Getrex
6:30pm Matt Lemmler
7pm Bon Bon Vivant
7pm "New Orleans Brass Band Tradition From The Streets To The World" with Dr. Michael White, Gregg Stafford, and Bennie Pete
9:30pm Dinosaurchestra

SATURDAY, AUGUST 22

11am Trumpet Mafia
12pm Jon Cleary
12pm Red Wolf Brass Band
1pm George Porter, Jr.
2pm Gal Holiday & the Honky Tonk Revue
2pm Cedric Watson
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
7pm TBC Brass Band
7pm Sam Price & the True Believers
7:30pm Joe Ashlar
8pm Rebirth Brass Band
9pm Kristin Diable & the City

FRIDAY, AUGUST 21

8am Don Vappie
8am Glen David Andrews
3pm Don Vappie
5pm David Doucet
6:30pm Anders Osborne
7pm Dianne Reeves
7pm Monday Night String Band
8pm Tiffany Pollack & Co.

WEDNESDAY, AUGUST 19

8am Don Vappie
8am Glen David Andrews
3pm Don Vappie
6pm Uncle Nef f/Shannon Powell and Darren Hoffman
7pm Ed Wise Trio
7pm The Iguanas
9pm James Singleton, Brad Walker & Oscar Rossignoli

THURSDAY, AUGUST 20

8am Don Vappie
8am Glen David Andrews
3pm Don Vappie
6pm John Rankin
6pm Uncle Nef f/Shannon Powell and Darren Hoffman
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Eric Johanson
7pm Panorama Jazz Band
8pm John Papa Gros
8pm Harry Mayronne
9pm Erion Williams
9pm "Shakespeare & the Blues" feat. Cassie Watson, Bryan Webre & Cameron Smith

TUESDAY, AUGUST 18

8am Don Vappie
2pm Uncle Nef f/Shannon Powell and Darren Hoffman
3pm Don Vappie
5pm Big Sam's Funky Nation
6pm John Rankin
7pm David Torkanowsky
8pm Alex McMurray
8pm Jon Cleary

MONDAY, AUGUST 17

8am Don Vappie
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
3pm Don Vappie
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Bluegrass Pickin' Party
8pm Tiffany Pollack & Co

SUNDAY, AUGUST 16

8am Don Vappie
11:30am Kid Merv
12pm Big Sam's Funky Nation
1pm Haruka Kikuchi & Yoshitaka Tsuji
1pm Luke Winslow King
2pm Art of the Duo 504: Evan Christopher and David Torkanowsky
3pm Don Vappie
4:20pm Kermit Ruffins & the BBQ Swingers
6pm Les Getrex
7pm Bon Bon Vivant
7pm Joe Krown
9:30pm Ben Fox Band
10pm Hot 8 Brass Band

SATURDAY, AUGUST 15

8am Don Vappie
12pm Jon Cleary
3pm Don Vappie
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
4pm Ivan Neville
6pm Soul Heirs Jazz Band
5:20pm Rhiannon Giddens and Francesco Turrisi
6:30pm Matt Lemmler
6:30pm Shannon Powell
8pm Galactic
8:40pm Los Lobos
9pm Curley Taylor & Zydeco Trouble
9pm Kristin Diable & the City

FRIDAY, AUGUST 14

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
5pm David Doucet
6pm Cameron Dupuy and The Cajun Troubadours
6:30pm Anders Osborne
7pm Bokante
7pm Honey Island Swamp Band
7pm Big Sam's Funky Nation
8pm Fritzel's Jazz Band
8pm Tin Men

THURSDAY, AUGUST 13

8am Don Vappie
12:30pm Jamie Lynn Vessels
2pm Louis Ford Band
3pm Don Vappie
6pm John Rankin
6pm Kim Vaz Deville "Walking Raddy" lecture
7pm Eric Johanson
8pm Harry Mayronne
8pm John Papa Gros
9pm Erion Williams

WEDNESDAY, AUGUST 12

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
6pm Ed Wise
6:30pm Leslie Cooper and Harry Mayronne with Doyle Cooper
7pm Tin Men

TUESDAY, AUGUST 11

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
5pm Trumpet Mafia
6pm Mia Borders
6pm John Rankin
7pm Doyle Cooper and Ryan Hansler
8pm Alex McMurray
8pm Jon Cleary

MONDAY, AUGUST 10

8am Don Vappie
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
3pm Don Vappie
7pm Robin Barnes & Pat Casey

SUNDAY, AUGUST 9

8am Don Vappie
11:30am Kid Merv
12pm Big Sam's Funky Nation
1pm Haruka Kikuchi & Yoshitaka Tsuji
3pm Don Vappie
3pm Papa Mali
5pm Glenn Hartman & Friends
6pm Jim Cole
7pm Bon Bon Vivant
7pm Rod Hodges, Joe Cabral & Doug Garrison
9pm Sunnyside Jazz Band
9pm "Side-Chamber:" Brad Walker, Oscar Rossignoli & Matt Booth
11pm Brad Walker and Kevin Scott

SATURDAY, AUGUST 8

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
3pm Reggie Scanlan & Albey Balgochian present "A Bass-ic Late Brunch"
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
5pm Jimmy Robinson
5pm Yoshitaka "Z2" Tsuji's "Birthday Bash" with Richard Moten and Shannon Powell
6:30pm Matt Lemmler
6:30pm Russell Welch Hot Quartet
7pm Freddie Blue & the Friendship Circle Band
7pm Louis "Satchmo" Armstrong Summer Jazz Camp's culminating concert
7pm Mahmoud Chouki and Andrew McLean
7pm Debbie Davis and Josh Paxton
9pm Alex McMurray and Brian Coogan
11pm Rob Cambre, Cassie Watson & Jeff Albert

FRIDAY, AUGUST 7

8am Don Vappie
12pm Loose Cattle
3pm Don Vappie
3pm Walter Wolfman Washington Trio
4pm Johnny Vidacovich and Mike Dillon
5pm David Doucet
5pm Brian Haas and Brad Webb
6pm Jumpin' Johnny Sansone & Rockin' Johnny Bergin
6pm Tom McDermott and Aurora Nealand
6:30pm Anders Osborne
7pm Mainline
7pm John Santos
7pm Flow Tribe
8pm Phil Degruy and James Singleton
8pm Khris Royal & Friends
10pm Naked on the Floor

THURSDAY, AUGUST 6

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
6pm John Rankin
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Riley Hartman & Ian Lott
7pm Eric Johanson
7:30pm Michael O'Hara
8pm Harry Mayronne wsg Yvette Voelker
8pm Anna Laura Quinn & Ed Barrett Duo
9pm Erion Williams
9pm Jason Marsalis "Vibraphone Adventures in Atonality"

TUESDAY, AUGUST 4

8am Don Vappie
10am Live from the Louis Armstrong House Museum in celebration of Armstrong's birthday
3pm Don Vappie
5pm International Guitar Trio: Mahmoud Chouki Georgi Petrov & Sam Dickey
5pm Treme Brass Band
6pm John Rankin
8pm Alex McMurray
8pm Matt Lemmler with Wendell Brunious, Jamil Sharif, and Steve Masakowski
9pm Aurora Nealand & James Singleton
9pm Evan Christopher, David Torkanowsky, and Shannon Powell - "Happy Birthday, Pops!"

WEDNESDAY, AUGUST 5

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
6pm Ed Wise
9pm Roger Lewis & Takeshi Shimmura ("the Dirty Duo-zen"!)

MONDAY, AUGUST 3

8am Don Vappie
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
6pm Nekisopaya (Chris Alford, Hagen Curl & Clay Coward)
7pm Robin Barnes & Pat Casey
8pm Tiffany Pollack & Co.
9pm Instant Opus: Max Bronstein-Paritz, Peter Varnado & Calvin Morin-Martin

SUNDAY, AUGUST 2

8am Don Vappie
10am Debbie Davis and Josh Paxton
11:30am Kid Merv
12pm Big Sam's Funky Nation
1pm Satchmo SummerFest: Treme Brass Band
1pm Haruka Kikuchi & Yoshitaka Tsuji
2pm Satchmo SummerFest Seminar: "On Louis Armstrong and Black American Music" Nicholas Payton & Melissa A. Weber Satchmo SummerFest 2019 - Filmed at the New Orleans Jazz Museum
2pm Art of the Duo 504: Evan Christopher and David Torkanowsky
3pm Satchmo SummerFest: Tuba Skinny
3pm Don Vappie
4pm Satchmo SummerFest Seminar: "Hang at Home with Louis" Ricky Riccardi
5pm Satchmo SummerFest: John Boutte
5pm Delfeayo Marsalis & the Uptown Jazz Orchestra
6pm Satchmo SummerFest: James Andrews
7pm Bon Bon Vivant
7pm Joe Krown
9pm Christopher Johnson & the Jazz Band Ballers
9:30pm Sleepy Time Johnson

SATURDAY, AUGUST 1

8am Don Vappie
1pm Satchmo SummerFest: Meschiya Lake & the Little Big Horns
2pm Satchmo SummerFest Seminar: "Hello Pops!" Wycliffe Gordon & Fred Kasten Satchmo SummerFest 2014 - Filmed at the New Orleans Jazz Museum
2pm Mask Up! Covid Down! w/Tank and the Bangas, Sean Ardoin, Erica Falls, Roland Guerin, Julie Odell, The Tumble Wheels, and more
3pm Satchmo SummerFest: Wendell Brunious
3pm Don Vappie
4pm Satchmo SummerFest Seminar: “Heart Full of Rhythm: The Big Band Years of Louis Armstrong” Ricky Riccardi & Maxine Gordon
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
4:20pm Kermit Ruffins and special guests including Partners N Crime, Anjelika Jelly Joseph, Nayo Jones, and more
5pm Satchmo SummerFest: Topsy Chapman & Solid Harmony
5pm Jamie Lynn Vessels
5:30pm Bon Bon Vivant, Ted Hefko, Sierra Green & the Soul Machine, Tom McDermott, Chance Bushman, Alicia Renee, and more
6pm Satchmo SummerFest: Herlin Riley
6pm Cole Williams Band
7pm Josh Paxton and Smoky Brown
9pm ACE: Dave Anderson, Tom Chute & Dave Easley

FRIDAY, JULY 31

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm David Doucet
5pm Shannon Powell Traditional Jazz Hour
6pm Maurice Brown's "Mobetta Live" Weekly Series
6pm Cameron Dupuy and The Cajun Troubadours
6pm Ivan Neville
6:30pm Anders Osborne
7pm Jason Marsalis
8pm Phil DeGruy

THURSDAY, JULY 30

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
6pm Tribute to Ellis Marsalis
6pm Georgi Petrov, Nick Benoit & Moses Eder
6pm John Rankin
7pm Jojo Hermann
7pm Nicholas Payton
8pm The Jump Hounds
8:30pm Nicholas Payton
9pm Erion Williams DJ set
9pm Ted Hefko, Justin Carlo Davi & Chris Davis

WEDNESDAY, JULY 29

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
4pm Off Limits Band featuring Roger Lewis, Herlin Riley, and Kirk Joseph
6pm Andre Bohren
6:30pm Leslie Cooper and Harry Mayronne with Doyle Cooper
7pm Jason Marsalis
7pm Sam Price
7:30pm Big Sam's Funky Nation
9pm Big Sam's Funky Nation
9pm Georgi Petrov & Matt Booth

TUESDAY, JULY 28

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
6pm Mia Borders
6pm John Rankin
7pm Doyle Cooper and Ryan Hansler
7pm Jeb Stuart & Jeff Albert
8pm Alex McMurray
9pm Dave Anderson & Jeb Stuart

MONDAY, JULY 27

8am Don Vappie
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
6pm Jamie Koffler & Sam Kohler & more
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Tiffany Pollack & Co.
7pm Jason Marsalis
7pm Marina Orchestra
7pm Nicholas David
9pm Instant Opus: Dave Easley, Alana Guarino & Jacob Gartenstein
10pm George Porter, Jr.

SUNDAY, JULY 26

8am Don Vappie
11:30am Kid Merv
12pm Big Sam's Funky Nation
1pm Haruka Kikuchi & Yoshitaka Tsuji
2pm Art of the Duo 504: Evan Christopher and David Torkanowsky
3pm Don Vappie
7pm Bon Bon Vivant
9pm New Orleans Swamp Donkeys Traditional Jass Band

SATURDAY, JULY 25

8am Don Vappie
1pm Tuba Skinny
3pm Don Vappie
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
5pm Sam Price & the True Believer Trio
5pm Sounds of Solidarity with Frankzig
6pm Freddie Blue & the Friendship Circle Band
7pm "Palindromes:" Matt Booth, Brad Walker, Doug Garrison & Chris Alford
7pm Matt Kruft, Jason Danti, Kai Chung
9pm New Orleans Klezmer All-Stars (micro)

FRIDAY, JULY 24

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm David Doucet
5pm Sonny Landreth
6pm Maurice Brown's "Mobetta Live" Weekly Series
6:30pm Anders Osborne
6:30pm Anders Osborne
7pm Jason Marsalis
7pm John Rankin & Clarence Johnson III
7pm Nigel Hall
8pm Lilli Lewis Project
8:30pm Ted Hefko & the Thousandaires
9pm Jesse McBride presents "Generation Alpha" f/Amina Michele, Psalm Fitch, Emily Mikesell, and Kiersten Theodore

THURSDAY, JULY 23

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
6pm Ivan Neville with Stanton Moore and Alvin Ford, Jr. 
7pm Jojo Hermann
7pm Nicholas Payton
7pm Janna Saslaw & Jimbo Walsh
7pm Robin Barnes
8pm Harry Mayronne
8:30pm Nicholas Payton
9pm Erion Williams DJ se
9pm Jonathan Freilich

WEDNESDAY, JULY 22

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
6pm Andre Bohren
6:30pm Leslie Cooper and Harry Mayronne with Doyle Cooper
7pm Jason Marsalis
7pm Ira Echo & Zen Omi "Techno Butoh-Jazz"​
8pm Black Laurel
9pm "Basketball Jones" feat. Dick Deluxe & Will McMains

TUESDAY, JULY 21

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm Walter Wolfman Washington
6pm Mia Borders
7pm Doyle Cooper and Ryan Hansler
8pm Alex McMurray
9pm scatterjazz: Rurik Nunan, Sam Dickey & James Evans

MONDAY, JULY 20

8am Don Vappie
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Tiffany Pollack & Co.
7pm Jason Marsalis
9pm Instant Opus: Olivya Lee, Stephen Bohnstengel & Michael Sze

SUNDAY, JULY 19

8am Don Vappie
11am Some Like It Hot Jazz Brunch
12pm Kid Merv
12pm Big Sam's Funky Nation
1pm Haruka Kikuchi & Yoshitaka Tsuji
3pm Don Vappie
5pm Storyville String Band
7pm Bon Bon Vivant
7pm Little Freddie King's 80th birthday
9pm Kala Chandra Quartet

SATURDAY, JULY 18

8am Don Vappie
12pm Jon Cleary piano lesson
3pm Don Vappie
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
6pm Helen Gillet
6pm Eric Merchant
6:30pm Matt Lemmler
7pm Glenn Hartman & Riley Hartman "Family-Style SideShow"
7pm Gal Holiday
7:30pm Joe Ashlar
9pm Evan Oberla, Peter Varnado & Mitch Dietrick

FRIDAY, JULY 17

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
4pm Shannon Powell featuring David Torkanowsky, Kevin Lewis, and Nobu Ozaki
5pm David Doucet
6pm Maurice Brown's "Mobetta Live" Weekly Series
6pm Joe Krown
6pm Darcy Malone and Amasa Miller
6pm Cameron Dupuy and The Cajun Troubadours
6:30pm Anders Osborne
7pm Jason Marsalis
7pm Tom McDermott
7:30pm Walter Wolfman Washington & the Roadmasters
8pm Ted Hefko Trio
9pm Papa Mali "Adventures In Sound"

THURSDAY, JULY 16

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm Father Ron
6pm Dianella & the Arrows
6pm Tom McDermott and Aurora Nealand
7pm Jojo Hermann
7pm Nicholas Payton
7pm Harry Mayronne
8pm Tiffany Pollack & Co.
8:30pm Nicholas Payton
9pm Erion Williams DJ set
9pm Aurora Nealand & James Singleton
10:30pm Frequinox

WEDNESDAY, JULY 15

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
2pm Casme
3pm Don Vappie
6pm Andre Bohren
6:30pm Leslie Cooper and Harry Mayronne with Doyle Cooper
7pm Jason Marsalis
9pm Kevin O'Day, Johnathan Freilich & Jimbo Walsh

TUESDAY, JULY 14

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm Adonis Rose Quintet
6pm Mia Borders
6pm Doyle Cooper and Ryan Hansler
8pm Alex McMurray
8pm Herlin Riley, Roger Lewis, and Don Paul

MONDAY, JULY 13

8am Don Vappie
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
6pm Jamie Koffler, Sam Kohler & Michael Sze
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Jason Marsalis
7pm Jonathon Boogie Long
9pm Instant Opus: Nick Benoit, Boyanna Trayanova & Amine Boucetta

SUNDAY, JULY 12

8am Don Vappie
12pm Kid Merv
12pm Big Sam's Funky Nation
1pm Haruka Kikuchi & Yoshitaka Tsuji
1pm Andre Bohren
3pm Caleb Hensley & Da City Boyz
3pm Don Vappie
6pm Evan Christopher and David Torkanowsky
7pm Bon Bon Vivant
7pm Allman Betts Band

SATURDAY, JULY 11

8am Don Vappie
12pm Jon Cleary piano lesson
3pm Don Vappie
3pm Bobby Rush, Luke Winslow King, and more
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
7pm Charlie Gabriel's 88th birthday celebration
9pm Jim Kolacek, Mike Jenner & Chris Alford

FRIDAY, JULY 10

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
3pm Shannon Powell 's Traditional Jazz Hour featuring Tim Laughlin and Seva Venet
5pm David Doucet
6pm Maurice Brown's "Mobetta Live" Weekly Series
6pm Quiana Lynell
6pm Joy Clark
6:30pm Anders Osborne
6:30pm Dr. Brice Miller
7pm "Micro-Iguanas" feat. Rod Hodges and Joe Cabral
7pm Jason Marsalis
9pm the Sleazeball (Micro)-Orchestra

THURSDAY, JULY 9

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm Father Ron
6pm "Take Me To The River" Q&A and masterclass with Dumpstaphunk's Ivan Neville, Ian Neville, Tony Hall, and Nick Daniels
6:30pm Darcy Malone & the Tangle
7pm Jojo Hermann
7pm Nicholas Payton
7pm John Papa Gros
7pm Andrew Duhon
7pm Harry Mayronne
8:30pm Nicholas Payton
9pm Olivya Lee, Fernando Lima, and Salvador Avila
9pm Erion Williams DJ set

WEDNESDAY, JULY 8

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
2pm Daria & the Hip Drops
3pm Don Vappie
6pm Leslie Cooper and Harry Mayronne with Doyle Cooper
6pm Andre Bohren
7pm Geoff Achison
7pm Dave Jordan with Rurik Nunan & more
7pm Bobby Rush
7:30pm Sonny Landreth
9pm "Smokin' Hole" w/ Scott Jackson, Keith Stone, Michael Burkhart & Terry Scott

TUESDAY, JULY 7

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm Dinosaurchestra
6pm Mia Borders
6pm Doyle Cooper and Ryan Hansler
7pm Donald Harrison, Jr. 
8pm Alex McMurray
8pm Ted Hefko
9pm scatterjazz: Jeff Albert, Georgi Petrov & Stoo Odom

MONDAY, JULY 6

8am Don Vappie
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Tiffany Pollack & Co.

SUNDAY, JULY 5

8am Don Vappie
11am Some Like It Hot Jazz Brunch
12pm Kid Merv
12pm Big Sam's Funky Nation
1pm Haruka Kikuchi & Yoshitaka Tsuji
1pm Tuba Skinny
3pm Don Vappie
7pm Bon Bon Vivant
7pm Evan Christopher & David Torkanowsky

SATURDAY, JULY 4

8am Don Vappie
12pm Jon Cleary piano lesson
3pm Don Vappie
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
6pm Freddie Blue & the Friendship Circle Band
7pm PJ Morton
7pm Tank & the Bangas
8:30pm Lena Prima

FRIDAY, JULY 3

8am Don Vappie
12pm Roland Guerin
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm David Doucet
6pm Maurice Brown's "Mobetta Live" Weekly Series
6pm Darcy Malone and Rory Callais
6:30pm Anders Osborne
7pm Jamie Lynn Vessels Band
7pm Samantha Fish
7pm Helen Gillet, Jeb Stuart, and Bruce Golden
7pm Big Sam's Funky Nation
8pm Delfeayo Marsalis & Friends
9pm Jeb Stuart, Bruce Golden, Rob Cambre & Jonathan Freilich

THURSDAY, JULY 2

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
6pm Aurora Nealand and Tom McDermott
6pm Ivan Neville w/Deven Trusclair
7pm Jojo Hermann
7pm Nicholas Payton
7pm Tank & the Bangas
7pm Harry Mayronne
7pm Jeb Stuart, Rick Trolsen & Dan Oestreicher
7pm Eric Johanson
8:30pm Nicholas Payton
9pm Jeb Stuart, Chris Alford, and Will Thompson 
9pm Erion Williams DJ set

WEDNESDAY, JULY 1

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
2pm Fermin Ceballos & Merengue 4-Four
3pm Don Vappie
5pm Electric Six
6pm Leslie Cooper and Harry Mayronne with Doyle Cooper
6pm Andre Bohren
6:30pm Adam Pearce
8pm Billy Iuso
9pm Brad Walker, Oscar Rossignoli, and James Singleton

TUESDAY, JUNE 30

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
6pm Mia Borders
6pm John Rankin
6pm Doyle Cooper and Ryan Hansler
8pm Alex McMurray
8pm Jon Cleary
9pm Sweet Crude
9pm Jason Marsalis and Ricardo Pascal

MONDAY, JUNE 29

8am Don Vappie
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm Mahmoud Chouki
6pm Tiffany Pollack & Co.
6pm Amina Michele Scott
7pm Robin Barnes & Pat Casey
9pm Charles Pagano, Shan Kenner & Nick Benoit

SUNDAY, JUNE 28

8am Don Vappie
10am-10pm "Justice Comes Alive: A Virtual Festival for Equality" featuring Bobby Rush, Dumpstaphunk, Big Sam's Funky Nation, Christone "Kingfish" Ingram, Galactic, George Porter, Jr., Soul Rebels, Terrence Higgins & the NOLA Krewe, and many more
12pm Rickie Lee Jones
12pm Big Sam's Funky Nation
12pm Kid Merv
1pm Haruka Kikuchi & Yoshitaka Tsuji
2pm Art of the Duo 504: Evan Christopher and David Torkanowsky
3pm Don Vappie
3:30pm Debbie Davis and Josh Paxton
4pm Tin Men
5pm The Church of Jazz
5pm Delfeayo Marsalis & the Uptown Jazz Orchestra
6pm Battle of the Trumpets featuring James Andrews, Marlon Jordan, and Glen Hall
7pm Bon Bon Vivant
7pm Aurora Nealand, Mike Dillon, and James Singleton
8pm Joe Krown
8pm Save Our Brass Culture Foundation presents the Brass Band Blowout featuring Young Fellaz brass Band, Rebirth Brass Band, Glen David Andrews, New Orleans Nightcrawlers, Young Pinstripe Brass Band, Slow Rollas Brass Band

SATURDAY, JUNE 27

8am Don Vappie
12pm Jon Cleary piano lesson
3pm Real Rob's Swanky Cocktail Hour live from the 9th Ward Salon
3pm Don Vappie
6pm Freddie Blue & The Friendship Circle Band
6pm Jason Danti and Carl Keith
7pm Mike Dillon, James Singleton & James Evans
8pm Erica Falls Trio
9pm Billie Davies, Evan Oberla & Oliver Watkinson

FRIDAY, JUNE 26

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm David Doucet
6pm Maurice Brown's "Mobetta Live" Weekly Series
6:30pm Anders Osborne
6:30pm Big Chief Donald Harrison
6:30pm Sounds of Solidarity with Jim Cole
7pm Webb Wilder
7pm Joe Krown
7pm New Orleans Suspects
8pm Phil DeGruy's "Humid Musings"
8pm Jason Marsalis

THURSDAY, JUNE 25

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
3pm Patrick Cooper
5pm Father Ron
6pm John Rankin
6pm James Evans' "Kindred Swindlers" w/ James Singleton, Kala Chandra & Bret Gardener
6pm Tony Hall w/Raymond Weber, Ari Teitel, David Torkanowsky
7pm Eric Johanson
7pm Jojo Hermann
7pm Harry Mayronne
7pm Nicholas Payton
7pm Ted Hefko
7:30pm Chubby Carrier & Bayou Swamp Band
8pm John Papa Gros
8:30pm Nicholas Payton
9pm Nekisopaya w/ Chris Alford, Hagen Curl & Clay Coward

WEDNESDAY, JUNE 24

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
2pm Water Seed
3pm Don Vappie
5:30pm Jamie Lynn Vessels
6pm Carmella Rapazzo from Buffa's
7pm Ed Wise and Meryl Zimmerman
7pm New Orleans Groovemasters featuring Herlin Riley, Shannon Powell, and Jason Marsalis
9pm John Fohl & David Bandrowski

TUESDAY, JUNE 23

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm Shannon Powell Trio from New Orleans Jazz Museum (video stream by WWOZ)
6pm Mia Borders
6pm John Rankin
6pm "Gettin' Fess-tive" w/ Reggie Scanlan, Tom Worrell & Lionel Batiste, Jr.
6pm Doyle Cooper and Ryan Hansler at Buffa’s
6pm Leslie Cooper and Harry Mayronne tribute to Sweet Emma Barrett
7pm Randall Bramblett
8pm Alex McMurray
8:30pm Charlie Denard, Kevin Scott & Doug Belote
9pm Charlie Denard, Kevin Scott & Doug Belote

SUNDAY, JUNE 21

8am Don Vappie
12pm Big Sam's Funky Nation
1pm Haruka Kikuchi & Yoshitaka Tsuji
2pm Art of the Duo 504: Evan Christopher and David Torkanowsky
3pm Don Vappie
4pm Amigos do Samba
5pm The Church of Jazz
7pm Bon Bon Vivant
8pm Joe Krown

MONDAY, JUNE 22

8am Don Vappie
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
6pm Tiffany Pollack & Co. from Buffa's
6pm Amina Michele Scott
7pm Robin Barnes & Pat Casey

SATURDAY, JUNE 20

8am Don Vappie
1pm Tuba Skinny
3pm Real Rob's Swanky Cocktail Hour live from the 9th Ward Salon
3pm Don Vappie
3pm Whereabouts w/Pell, Kr3wcial, Jamal Barnes
4pm Mike Dillon
5:30pm Marc Stone
6pm Jamie Lynn Vessels
7pm Johnny Sansone
8pm Preservation Hall presents "Round Midnight Preserves" - Preservation Hall Jazz Band wsg Dave Grohl, Irma Thomas, Elvis Costello, Dave Matthews, Beck, Jon Batiste, Jim James, PJ Morton, Nathaniel Rateliff
9pm Aurora Nealand & Martin Krusche

FRIDAY, JUNE 19

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
3pm James Andrews & the Crescent City All-Stars
5pm David Doucet
6pm Davis Rogan
6pm The Swamp Buds
6:30pm Anders Osborne
6:30pm Leyla McCalla
8pm Ashlin Parker & Friends with members of the Ellis Marsalis Quintet and Trumpet Mafia
8pm "Bad" Beth Patterson
9pm Cyrille Aimee, Ryan Hanseler & Lex Warshawsky from Sidebar

THURSDAY, JUNE 18

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
3pm Big Sam's Funky Nation
6pm Walter Wolfman Washington Trio
6pm John Rankin
7pm Eric Johanson
7pm Harry Mayronne
7pm Geovane Santos
7pm "Talkback" with LPO Music Director, Conductor, and Violinists
7pm Jojo Hermann
8pm John Papa Gros
8:30pm Ted Hefko
9pm A.C.E. (David Anderson, Tom Chute, Dave Easley)

WEDNESDAY, JUNE 17

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5:30pm Jamie Lynn Vessels
6pm Leslie Cooper and Harry Mayronne
6pm Tank & the Bangas on "What The World Needs Now"
7pm Quinn Sternberg Quartet w/Oscar Rossignoli, Sam Taylor, Brad Webb
7pm Ed Wise Trio
7:30pm Joe Krown Trio w/Walter Wolfman Washington, Wayne Maureau

TUESDAY, JUNE 16

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm Bon Bon Vivant
6pm Mia Borders
6pm John Rankin
8pm Roger Lewis & Dan Oestreicher
8pm Alex McMurray

MONDAY, JUNE 15

8am Don Vappie
11:30am Josh Kagler & Harmonistic Praise Crusade
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
6pm Tiffany Pollack & Co. from Buffa's
6pm Amina Michele Scott
7pm Robin Barnes & Pat Casey
9pm Instant Opus: Boyanna Trayanova, Jamie Koffler & Quinn Sternberg

SUNDAY, JUNE 14

8am Don Vappie
10am Creole Tomato Fest
1pm Haruka Kikuchi & Yoshitaka Tsuji
2pm Art of the Duo 504: Evan Christopher and David Torkanowsky
2pm Seguenon Kone and Ivoire Spectacle
3pm Don Vappie
3:30pm Dr. Michael White's Original Liberty Jazz Band
5pm The Church of Jazz
5pm Gina Brown & Anutha Level
7pm Bon Bon Vivant
8pm Joe Krown

SATURDAY, JUNE 13

8am Don Vappie
12pm Jon Cleary piano lesson
2pm Michael Doucet et Lacher Prise
3pm Real Rob's Swanky Cocktail Hour live from the 9th Ward Salon
3pm Don Vappie
3:30pm Stephanie Jordan
4pm Mike Dillon from Sidebar
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
4pm Honey Island Swamp Band
5pm Johnny Sketch & the Dirty Notes
6pm Freddie Blue & The Friendship Circle Band from Buffa's
6pm Carmela Rapazzo, Oscar Rossignoli & Amina Michelle Scott from Sidebar
6:30pm Matt Lemmler
7pm Danny O'Flaherty
7pm Jimmy Robinson

FRIDAY, JUNE 12

8am Don Vappie
11am Ted Hefko
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm David Doucet
5pm Ted Hefko
6pm Andrew MacLean presents from Sidebar
6pm The Tuesdayers - Sounds of Solidarity
6:30pm Anders Osborne
6:30pm Matt Lemmler
6:30pm Jason Marsalis presents "The Music of My Father"
7pm Sasha Masakowski
7pm Brass-A-Holics
8pm Victor Goines with Jo Ann Daugherty
8pm Alex McMurray
9pm Charlie Wooton & Keiko Komaki

THURSDAY, JUNE 11

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
1pm Jon Cleary
3pm Don Vappie
3:30pm Big Sam's Funky Nation
6pm John Rankin
6:30pm Matt Lemmler
7pm Vegas Cola Band
7pm Eric Johanson
7pm Tin Men
7pm Harry Mayronne
7:30pm Nolatet Trio (Dillon/Singleton/Haas)
8pm John Papa Gros
8:30pm Ted Hefko
9:30pm Ryan-Scott Long presents

WEDNESDAY, JUNE 10

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
6:30pm Matt Lemmler
7pm David Doucet from Sidebar
7pm Peter Harris Trio w/Dwight Fitch and Jamison Ross
7pm Ed Wise Trio
9pm Jonathan Freilich & Stoo Odom from Sidebar

TUESDAY, JUNE 9

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm James Williams & the New Orleans Swamp Donkeys Jazz Band
6pm Mia Borders
6pm John Rankin
6:30pm Matt Lemmler
7pm Casey Saba
7pm Cyrille Aimee w/David Torkanowsky and Lex Warsharski
8pm Helen Gillet & Will Thompson

MONDAY, JUNE 8

8am Don Vappie
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
12pm Jon Cleary piano lesson
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
6pm Amina Michelle Scott presents from Sidebar
6pm Tiffany Pollack & Co. from Buffa's
6:30pm Matt Lemmler
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Kermit Ruffins & the BBQ Swingers
7:30pm Sweet Crude
9pm Instant Opus: Sage Rouge, Nick Benoit & Jaz Butler from Sidebar

SUNDAY, JUNE 7

8am Don Vappie
12pm Big Sam's Funky Nation
2pm Art of the Duo 504: Evan Christopher and David Torkanowsky
3pm Don Vappie
5pm The Church of Jazz
7pm Bon Bon Vivant

SATURDAY, JUNE 6

8am Don Vappie
3pm Real Rob's Swanky Cocktail Hour live from the 9th Ward Salon
3pm Don Vappie
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
5pm Ted Hefko
6pm Kyle Poehling, Dave Easley & Quinn Sternberg
6:30pm Matt Lemmler
7:30pm Herlin Riley, Joe Ashlar, and Eric Struthers
9pm Sam Shahin, Sam Dickey & Calvin Morin-Martin from Sidebar

FRIDAY, JUNE 5

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm David Doucet
5:30pm Jamie Lynn Vessels
6pm Rod Hodges and Joe Cabral
6:30pm Anders Osborne
6:30pm Matt Lemmler
7:30pm Lena Prima
8pm Ashlin Parker of Trumpet Mafia from Snug Harbor
8pm The Sleazeball Orchestra
9pm Papa Mali "Solo Adventures in Sound"

THURSDAY, JUNE 4

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
1pm Jon Cleary
3pm Don Vappie
6pm John Rankin
6pm Nick Benoit, Moses Eder & Felipe Musiquiatriko
6pm Doyle Cooper and Ryan Hansler
6pm Jamie Lynn Vessels
6:30pm Matt Lemmler
7pm Greg Schatz & Dave James from Sidebar
7pm Eric Johanson
7pm Harry Mayronne
7pm Ivan Neville with Tony Hall and Raymond Weber
7:30pm The Iguanas
8pm John Papa Gros
8:30pm Ted Hefko

WEDNESDAY, JUNE 3

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
2pm Joy Clark
3pm Don Vappie
6pm Elliott Levin from Sidebar
6:30pm Matt Lemmler
7pm New Orleans Suspects
7pm Brad Walker vs. Extended Trio from the Parlor Studio
7pm Geoff Achison
7pm Peter Harris Trio w/David Torkanowsky and Jamison Ross
9pm Aurora Nealand & James Singleton from Sidebar

MONDAY, JUNE 1

12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
1pm Andre Bohren
6pm 
Jaz Butler Presents from Sidebar
6pm Tiffany Pollack & Co. from Buffa's
6:30pm Matt Lemmler
7pm Robin Barnes & Pat Casey
9pm Instant Opus: Rose Cangelosi, Olivya Lee & Jonathan Freilich from Sidebar

TUESDAY, JUNE 2

1pm Andre Bohren
5pm Sierra Green & the Soul Machine
6pm Mia Borders
6pm John Rankin
6pm Muevelo
6pm Harry Mayronne, Leslie Cooper, and Doyle Cooper from Buffa's
6:30pm Matt Lemmler
7pm Casey Saba
7pm Randall Bramblett
7pm Meschiya Lake w/Ben Polcer
8pm Roger Lewis and Dan Oestreicher
8pm Jon Cleary w/Herlin Riley

SUNDAY, MAY 31

8am Don Vappie
10:30am Debbie Davis and Josh Paxton
11am Big Sam's Funky Nation
11am Kid Merv
12pm Haruka Kikuchi and Z2
12pm Davis Rogan
2pm Evan Christopher & David Torkanowsky: Art of the Duo 504
3pm Don Vappie
4pm Cornelius Boots
6:30pm Matt Lemmler
7pm Pat Casey & the New Sound
7pm Bon Bon Vivant
7:30pm Paul Sanchez and Jim Arthur Payne
9pm Smoke N Bones
9pm The Shadow

SATURDAY, MAY 30

8am Don Vappie
11am Dave Easley
12pm Jon Cleary piano lesson
1pm Tuba Skinny
1pm Jason Danti and Michael Galanti
3pm Don Vappie
3pm Real Rob's Swanky Cocktail Hour live from the 9th Ward Salon
4pm Margie Perez, Sula Spirit, and more
4pm Anais St. John and Harry Mayronne
5pm Yoshitaka "Z2" Tsuji w/Richard Moten
5pm Margie Perez live from Luna Libre
6pm Freddie Blue & The Friendship Circle Band
6pm Glenn Hartman & Riley Hartman from Sidebar              
6:30pm Matt Lemmler
6:30pm Psychic Soul Connection
7pm Kevin O'Day and Ross Hoppe
7:30pm Joe Ashlar from Suis Generis
8pm John Papa Gros
8pm Harry Mayronne
9pm Sam Shahin, Joe Johnson, and Calvin Morin-Martin
9pm Kevin O'Day & Ross Hoppe from Sidebar

FRIDAY, MAY 29

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
2pm The Lilli Lewis Project
3pm Don Vappie
4pm Dr. Michael White
5pm David Doucet
6pm Mark Monistere, Nick Benoit, and Charles Pagano
6pm Jim Cole from Live Oak Cafe
6:30pm Matt Lemmler
6:30pm Anders Osborne
7pm Friday from the Funky Uncle
8pm Tiffany Pollack & Co.
8pm James Singleton Quintet at Snug Harbor
8pm Shawn Williams
8pm Johnny Vidacovich
9pm New Orleans Klezmer All-Stars Trio

THURSDAY, MAY 28

8am Don Vappie
12pm Corey Ledet
12pm Big Sam's Funky Nation
1pm Andre Bohren
1pm Jon Cleary
2pm Frank Gratkowski & Elisabeth Harnik
3pm Don Vappie
3pm Patrick Cooper
4:20pm Kermit Ruffins
5pm Father Ron
6pm John Rankin
6pm Thomas Helton
6pm Jamie Lynn Vessels
6:30pm Matt Lemmler
7pm Eric Johanson
7pm Jason Marsalis
7pm Sunpie & the Louisiana Sunspots
7pm Ivan Neville
7pm Harry Mayronne
8pm Keiko Komaki and Donald Surtain, Jr.
9pm Nekisopaya

WEDNESDAY, MAY 27

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
1pm Big Sam's Funky Nation
2pm Robin Barnes & Pat Casey
2pm Clarence Johnson III
3pm Don Vappie
5pm Get Down & GiveNOLA featuring Alexis & the Samurai, Anders Osborne, Lost Bayou Ramblers, Amanda Shaw, Andrew Duhon, Big Sam's Funky Nation, Daria & the HipDrops, Dave Jordan & the NIA, Erica Falls, Flow Tribe, Galactic, Little Freddie King, Marc Broussard, Margie Perez, Marcia Ball, The Quickening, and more
6pm Davis Rogan
6pm Alex Canales, Martin Moretto, and Ryan-Scott Long
6:30pm Matt Lemmler
6:30pm Adam Pearce
7pm Peter Harris Trio f/Harris, David Torkanowsky, Simon Lott
9pm Khris Royal
9pm "No Frets": Amine Boucetta,Martin Masakowski & Simon Moushabeck

TUESDAY, MAY 26

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
2pm Sam Kuslan
5pm Jason Marsalis
6pm Mia Borders
6pm John Rankin
6:30pm Matt Lemmler
7pm Casey Saba
8pm Alex McMurray
8pm Mahmoud Chouki, Rick Trolsen & Michael Ward-Bergeman
8pm Jon Cleary

MONDAY, MAY 25

8am Don Vappie
10am Keiko Komaki
12pm Tricia Boutte and Paul Longstreth
1pm Andre Bohren
2pm Chloe Feoranzo and Molly Reeves
3pm Don Vappie
6pm Instant Opus: Ryan-Scott Long, Barrett Deris & Luke Palmer
6pm Tiffany Pollack & Co.
6:30pm Matt Lemmler
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Helen Gillet
8pm Tiffany Pollack & Co.
9pm Instant Opus: Oscar Rossignoli, Rurik Nunan & Michelle Welchons

SUNDAY, MAY 24

8am Don Vappie
10:30am Debbie Davis and Josh Paxton
11am Kid Merv
12pm Haruka Kikuchi and Z2
12pm Davis Rogan
12pm Big Sam's Funky Nation
2pm Evan Christopher & David Torkanowsky: Art of the Duo 504
3pm Don Vappie
6:30pm Matt Lemmler
7pm Pat Casey & the New Sound
7pm Bon Bon Vivant

SATURDAY, MAY 23

8am Don Vappie
12pm Jon Cleary
2pm Treme Brass Band at dba
3pm Don Vappie
4pm Mike Dillon
4pm Harry Mayronne and Anais St. John
5pm-11pm International Artists United featuring Margie Perez, Sula Spirit, Carolina Mosquera, Carlos Erramouspe y Roxanne Rios, Paul Deo, Gian Francisco Smith, Kieron,Aigar,Ariel, Fermin Ceballos, Catherine Williams, The Shadow, and Mario Abney
6pm Scott Stobbe & Gabrielle Fischler
6pm Donald Harrison
7pm Zachary Richard and David Torkanowsky
7pm Jon Cleary and Herlin Riley
8:45pm Catherine Williams
9pm The Shadow
9pm Mike Jenner & Doug Garrison

FRIDAY, MAY 22

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm David Doucet
6pm Kermit Ruffins
6:30pm Matt Lemmler
6:30pm Anders Osborne
6:30pm NOJO Tribute to Ellis Marsalis
7pm Friday from the Funky Uncle w/Papa Mali Trio
7pm Johnny Sansone
8pm Larry Sieberth Quartet at Snug Harbor
9pm George Cartwright
9pm Soul Brass Band
10pm Colin Davis & Night People

THURSDAY, MAY 21

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
1pm Jon Cleary
3pm Don Vappie
3pm Patrick Cooper
5pm Father Ron
6pm Jamie Lynn Vessels
6pm John Rankin
6pm Albey Balgochian & Jane Spokenword
6:30pm Matt Lemmler
6:30pm NOJO Porch Sessions Pt. 3
7pm Eric Johanson
7pm Jason Marsalis
8pm Ted Hefko and Matt Galloway
8:30pm Harry Mayronne
9pm Jeff Albert & His Phantom Trombones

WEDNESDAY, MAY 20

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
2pm Brad Walker, Brian Haas & Mat Booth
3pm Don Vappie
5pm NolaTet Trio
6pm Kermit Ruffins
6pm Davis Rogan
6:30pm Matt Lemmler
6:30pm The Iguanas
6:30pm Adonis Rose & Piece of Mind
7:30pm New Orleans Nightcrawlers
8pm Dave Rempis
9pm Khris Royal
10pm Helen Gillet & Brian Haas

TUESDAY, MAY 19

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm Glen David Andrews
6pm Mia Borders
6pm John Rankin
6pm Harry Mayronne, Leslie Cooper, and Doyle Cooper
6:30pm Matt Lemmler
7pm Sabrina Stone
7pm Casey Saba
8pm Alex McMurray
8pm NolaTet Trio
8pm Jon Cleary
8pm Yes Ma'am

MONDAY, MAY 18

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
3pm Luther Gray, Tank & the Bangas, Jason Marsalis
5pm Boyanna Trayanova, Rob Cambre & Stoo Odom
6:30pm Matt Lemmler
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Helen Gillet
7pm Charlie Wooton
7:30pm New Orleans Jazz Vipers
8pm NolaTet Trio

SUNDAY, MAY 17

8am Don Vappie
10:30am Debbie Davis and Josh Paxton
11am Kid Merv
11am Raj Smoove
12pm Davis Rogan
12pm Haruka Kikuchi and Z2
12pm Big Sam's Funky Nation
2pm Soul Heirs Brass Band
2pm Harry Mayronne
2pm Evan Christopher and David Torkanowsky: Art of the Duo 504
3pm Don Vappie
5pm Tonya Boyd Cannon
5pm Geno Delafose & French Rockin' Boogie
6:30pm Matt Lemmler
7pm Buris
7pm Pat Casey & the New Sound
7pm Bon Bon Vivant
10pm Khris Royal

FRIDAY, MAY 15

8am Don Vappie
12pm Samantha Fish
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler
6:30pm Pine Leaf Boys
6:30pm Anders Osborne
7pm Raj Smoove
7pm Friday from the Funky Uncle w/Erica Falls
7pm Keiko Komaki
7:30pm Gal Holiday & the Honky Tonk Revue
8pm Khris Royal
8pm Phil DeGruy
8pm "Snug E-Day Live" Series - from Snug Harbor in honor of Ellis Marsalis with Kyle Roussel
8pm Phil DeGruy
8:30pm Tiffany Pollack & Co.
9pm Amy Trail
11pm Friday from the Funky Uncle w/Gene's Music Machine

THURSDAY, MAY 14

6:30am El DeOrazio
8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
1pm Jon Cleary
1pm Big Sam's Funky Nation
3pm Don Vappie
3pm Patrick Cooper
4:20pm Kermit Ruffins
6pm Jamie Lynn Vessels
6pm John Rankin
6:30pm Matt Lemmler
7pm Jake Landry Band
7pm Eric Johanson
7pm Jason Marsalis
8pm Johnny Vidacovich
8pm John Papa Gros
8:30pm Harry Mayronne
8:30pm Ted Hefko
9pm Will Thompson & Chris Alford
9pm Erion Williams from Soul Rebels DJ set
9pm Quiana Lynell

WEDNESDAY, MAY 13

8am Don Vappie
9am Surya Revelers
1pm Andre Bohren
3pm Dr. Sick
3pm Don Vappie
5:30pm Susan Cowsill
6pm Handmade Moments
6pm Davis Rogan
6pm Georgi Petrov
6:30pm Matt Lemmler
7pm Casey James
9pm Torsten Mueller
9pm Khris Royal

MONDAY, MAY 11

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
3pm Flyway
6:30pm Matt Lemmler
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Helen Gillet
7pm Alynda Mariposa Segarra
8pm Tiffany Pollack & Co.
8pm Jonathan Freilich, Rick Trolsen, Doug Belote

TUESDAY, MAY 12

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm Treme-Lafitte Brass BandA tribute concert celebrating the life of all those New Orleans has lost due to the Covid-19 pandemic
6pm Mia Borders
6pm Leslie Cooper and Harry Mayronne w/Doyle Cooper
6:30pm Matt Lemmler
7pm Casey Saba
7pm Sabrina Stone
8pm Alex McMurray
8pm Ken Swartz
8pm David Torkanowsky
8pm Jon Cleary

SATURDAY, MAY 9

8am Don Vappie
10am Yoshitaka "Z2" Tsuji
12pm Dirty Rain Revelers
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
3pm Real Rob's Swanky 9th Ward Cocktail Hour
4pm Margie Perez, Sula Spirit, Lex Caron, and Amethyst Star
4pm Mike Dillon
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
5pm Yoshitaka "Z2" Tsuji
6pm Make Music NOLA
6:30pm Matt Lemmler
7pm Tanya Huang
8pm Jimmy Messa
8pm "Big Sackbut" feat. Joe Fiedler, Ryan Keberle, and more
9pm Dr. Sick
10pm Unicorn Fukr

SUNDAY, MAY 10

8am Don Vappie
10:30am Debbie Davis and Josh Paxton
11am Kid Merv, Kirk Joseph
11am Big Sam's Funky Nation
11am Raj Smoove
12pm Haruka Kikuchi and Z2
12pm Davis Rogan
1pm Andre Bohren
2pm Evan Christopher and David Torkanowsky
2pm Big Freedia
3pm Don Vappie
3pm Flyway Naylor
6:30pm Matt Lemmler
7pm Pat Casey & the New Sound
7pm Buris
7pm Bon Bon Vivant
8pm Joe Krown
8pm Brad Walker's "Openness"
10pm Khris Royal

THURSDAY, MAY 7

6:30am El DeOrazio
8am Don Vappie
1pm Big Sam's Funky Nation
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
4pm Ira Echo
6pm Jamie Lynn Vessels
6:30pm Matt Lemmler
7pm Johnny Sketch & the Dirty Notes
7pm Slugger
7pm Joe Ashlar
8pm Johnny Vidacovich
8pm "Read the Sands" w/ Sam Dickey, Max Moran & Alfred Jordon
8:30pm Ted Hefko
9pm Erion Williams from Soul Rebels DJ set

FRIDAY, MAY 8

8am Don Vappie
10am Mike Doussan
12pm Samantha Fish
1pm Andre Bohren
2pm Ab Baars
3pm Don Vappie
5pm David Doucet
6:30pm Matt Lemmler
7pm Soul Project NOLA
7pm Raj Smoove
8pm Tiffany Pollack & Co.
8pm Khris Royal
8pm The Haas Brothers
8pm "Snug E-Day Live" Series - from Snug Harbor in honor of Ellis Marsalis - Steve Masakowski with Martin and Sasha Masakowski
9pm Amy Trail

WEDNESDAY, MAY 6

8am Don Vappie
9am Surya Revelers
3pm Dr. Sick
3pm Don Vappie
4pm John Gross
5:30pm Susan Cowsill
6pm Handmade Moments
6pm Davis Rogan
6:30pm Matt Lemmler
6:30pm Ed Wise & Eric Merchan
6:30pm Adam Pearce
7pm Geoff Achison
7pm Josh Garrett
8pm James Singleton and Bryan Asher
9pm Khris Royal

TUESDAY, MAY 5

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
4:20pm Bayonna Trayanova
5pm Cole Williams
6pm Mia Borders
6pm The Iguanas
6:30pm Matt Lemmler
7pm Randall Bramblett
7pm Casey Saba
7pm Monty Banks
8pm Alex McMurray
8pm Elliott Levin

SUNDAY, MAY 3

8am Don Vappie
11am Kid Merv, Kirk Joseph
11am Raj Smoove
11am Big Sam's Funky Nation
12pm Haruka Kikuchi and Z2
12pm Davis Rogan
1pm Luke Winslow King
2pm Art of the Duo 504 featuring Evan Christopher and David Torkanowsky
3pm Don Vappie
4pm The Lilli Lewis Project
4pm Charlie Hunter
6pm Valerie Sassyfras
6:30pm Matt Lemmler
7pm Pat Casey & the New Sound
7pm Kermit Ruffins
7pm Buris
7:15pm Dave Malone
8pm Joe Krown
8pm Helen Gillet & Doug Garrison
9pm Shadow Spirit
10pm Khris Royal
10:30pm Steve, Sasha, and Martin Masakowski

MONDAY, MAY 4

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
5:04pm 504Life, a PPE benefit w/Juvenile, Jon Batiste, Big Freedia, Rebirth, Louis Michot, Trumpet Mafia, Ani DiFranco, Wendell Pierce, and more
6:30pm Matt Lemmler
7pm Robin Barnes & Pat Casey
8pm Tiffany Pollack & Co.
8pm Reed Mathis
8pm John Papa Gros

SATURDAY, MAY 2

8am Don Vappie
12pm Alicia Renee aka Blue Eyes
12pm Jon Cleary piano lesson
12pm Dirty Rain Revelers
3pm Real Rob's Swanky 9th Ward Cocktail Hour
3pm Don Vappie
4pm Margie Perez, Sula Spirit, Lex Caron, and Amethyst Star
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
4pm Mike Dillon
6pm Sam Dickey and Michelle Welchons
6pm Flow Tribe
6:30pm Matt Lemmler
7pm Tanya Huang
7pm Kermit Ruffins
7pm Jamie Lynn Vessels
7pm Nicholas Payton and Sasha Masakowski
8pm Kevin Shima
9pm Dr. Sick
10:30pm Mark McGrain & Dave Easley

FRIDAY, MAY 1

8am Don Vappie
2pm Marc Stone
3pm Annabelle and James McClaskey
3pm Don Vappie
4pm Brian Haas plays the music of James Singleton
5pm David Doucet
5pm L.Y.O.N.
6pm Jenavieve Cooke & the Royal Street Winding Boys
6:30pm Matt Lemmler
7pm Sam Price & the True Believers
7pm Webb Wilder
7pm Raj Smoove
8pm Tiffany Pollack & Co.
8pm Jason Marsalis
8pm New Orleans Klezmer All-Stars featuring Aurora Nealand
9pm Amy Trail
10:30pm International Strings Trio with Mahmoud Chouki, Georgi Petrov, Sam Dickey

THURSDAY, APRIL 30

8am Don Vappie
12pm Raj Smoove
1pm Andre Bohren
1pm Jon Cleary
3pm Don Vappie
4pm Erica Falls and June Yamagishi
4:20pm Kermit Ruffins
5pm Seva Venet
6pm Norbert Sushimi's Joyful Gumbo
6:30pm Matt Lemmler
7pm Brass-A-Holics
8pm Johnny Vidacovich
8pm Will Bernard
8:30pm Ted Hefko
9pm Erion Williams from Soul Rebels DJ set
10:30pm Helen Gillet & Rick Trolsen

WEDNESDAY, APRIL 29

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
3pm Dr. Sick
5:30pm Susan Cowsill
6pm Jeremy Joyce
6pm Handmade Moments
6pm The Rusty and Fanny Show
6pm The Iguanas
6:30pm Joe Ashlar
6:30pm Matt Lemmler
7:30pm The Rayo Brothers
8pm Billy Iuso
Tom McDermott

TUESDAY, APRIL 28

8am Don Vappie
12pm Alicia Renee aka Blue Eyes birthday show
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm Seva Venet
6pm Mia Borders
6pm Leslie Cooper and Harry Mayronne w/Doyle Cooper
6:30pm Matt Lemmler
7pm Casey Saba
7pm Tonya Boyd Cannon and David Torkanowsky
8pm Alex McMurray
8pm Jon Cleary
9pm Raj Smoove

MONDAY, APRIL 27

8am Don Vappie
12pm Glen David Andrews
1pm Andre Bohren
1:45pm Ghalia Volt
3pm Don Vappie
5pm Russell Welch
5pm Mahmoud Chouki
6pm Arsėne DeLay and Charlie Wooton
6pm Brad Walker
6:30pm Matt Lemmler
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Helen Gillet
8pm Tiffany Pollack & Co.
David Torkanowsky

SUNDAY, APRIL 26

8am Don Vappie
10:30am Debbie Davis and Josh Paxton
11am Raj Smoove
11am Kid Merv, Kirk Joseph
12pm Haruka Kikuchi and Z2
1pm Alex McMurray via Threadhead Virtual Livestream Party
2pm Evan Christopher and David Torkanowsky
2pm Marc Stone via Threadhead Virtual Livestream Party
3pm Don Vappie
3pm George Porter, Jr. via Threadhead Virtual Livestream Party
4pm Mannie Fresh
4pm Eric McFadden
4pm Festival International de Louisiane
4pm Steve Riley Family Band via Threadhead Virtual Livestream Party
5pm Seva Venet
5pm Lynn Drury via Threadhead Virtual Livestream Party
6:30pm Matt Lemmler
7pm Bon Bon Vivant
7pm Pat Casey & the New Sound
7pm Kermit Ruffins
7pm Nicholas Payton and Sasha Masakowski
7:30pm Corey Henry & the Treme Funktet
8pm Joe Krown

SATURDAY, APRIL 25

8am Don Vappie
12pm Alicia Renee aka Blue Eyes
12pm Jon Cleary
12pm Glen David Andrews
1pm Ramsey Lewis
3pm Don Vappie
3pm Band Together benefit featuring PJ Morton, Tank & the Bangas, Jon Cleary, Ivan Neville, Kermit Ruffins, Stanton Moore, Nigel Hall, Cupid, Dawn Richard, Water Seed, Johnny Sketch & the Dirty Notes, Sean Ardoin, Flow Tribe, Glen David Andrews, Hasizzle, Shane Theriot, Elizabeth Lyons, Fermin Ceballos, Bruce Sunpie Barnes, Kelly Love Jones, Letrainiump, Caren Green
3pm Real Rob's Swanky 9th Ward Cocktail Hour
4pm Margie Perez, Sula Spirit, Lex Caron, and Amethyst Star
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
4:30pm Herlin Riley and Shannon Powell
5pm Festival International de Louisiane
6:30pm Matt Lemmler
7pm Jamie Lynn Vessels
7pm Kermit Ruffins
7pm Kirk Joseph, Mark McGrain, and Kevin O’Day
7pm Tanya Huang
8pm Dave Jordan
8pm Handmade Moments
8pm Robert Walter
8pm Josh Paxton plays Professor Longhair
9pm Dr. Sick

FRIDAY, APRIL 24

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
3pm Annabelle and James McClaskey
5pm David Doucet
6pm Rickie Lee Jones and Matt Hampsey
6pm Cameron Dupuy & the Cajun Troubadours
6:30pm Matt Lemmler
7pm Raj Smoove
7pm *** David Torkanowsky for Healthier Air For All ***
7pm Festival International de Louisiane
8pm Tiffany Pollack & Co.
8pm Zoükeys
9pm Amy Trail

THURSDAY, APRIL 23

8am Don Vappie
12pm Raj Smoove
1pm Andre Bohren
1pm Jon Cleary
3pm Don Vappie
5pm Seva Venet
6:30pm Matt Lemmler
7pm *** Sharon Martin for Healthier Air For All ***
7pm Ever More Nest
7pm Sean Ardoin with Tarriona "Tank" Ball
7pm Dawn Richard
8pm Erik Larence, Michael Bisio & Harvey Sorgen
8pm Johnny Vidacovich
8:30pm Ted Hefko
9pm Erion Williams from Soul Rebels DJ set

WEDNESDAY, APRIL 22

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
2pm International String Trio
3pm Don Vappie
4pm Joel Willson
5:30pm Susan Cowsill
6pm Jeremy Joyce
6pm The Rusty and Fanny Show
6pm Handmade Moments
6pm Johnny Sansone
6:30pm Joe Ashlar
6:30pm Ed Wise & Eric Merchant
6:30pm Adam Pearce
7pm Erin Walters-Bugbee
7pm John Papa Gros
7pm *** Henry Turner for Healthier Air For All ***
8pm Aurora Nealand and James Singleton
Tom McDermott

TUESDAY, APRIL 21

8am Don Vappie
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
4pm Will Thompson (WATIV)
5pm Seva Venet
6pm Mia Borders
7pm Casey Saba
7pm *** Jamie Lynn Vessels for Healthier Air For All ***
7pm Johnny Vidacovich
7pm Martin Masakowski
8pm Alex McMurray
8pm Jon Cleary
9pm Raj Smoove
9:30pm Carolyn Broussard and Lazer Lloyd

MONDAY, APRIL 20

8am Don Vappie
12pm Carolyn Broussard
12pm Alicia Renee aka Blue Eyes
1pm Andre Bohren
1:45pm Ghalia Volt
3pm Don Vappie
4:20pm Kermit Ruffins
5pm Russell Welch
5pm Mahmoud Chouki
5pm Oscar Rossignoli
6pm Arsėne DeLay and Charlie Wooton
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Helen Gillet
7pm *** Chubby Carrier for Healthier Air For All ***
8pm Tiffany Pollack & Co.
9pm Mike Gamble
David Torkanowsky

SUNDAY, APRIL 19

8am Don Vappie
11am Raj Smoove
11am Big Sam's Funky Nation
12pm Evan Christopher and David Torkanowsky
12pm Haruka Kikuchi and Z2
3pm Don Vappie
4pm Mannie Fresh
4pm Valerie Sassyfras
5pm Seva Venet
7pm Bon Bon Vivant
7pm Pat Casey & the New Sound
8pm Joe Krown
9pm Ratty Scurvics

SATURDAY, APRIL 18

8am Don Vappie
12pm Alicia Renee aka Blue Eyes
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
3pm Real Rob's Swanky 9th Ward Cocktail Hour
4pm Mike Dillon
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
4pm Margie Perez, Sula Spirit, Lex Caron, and Amethyst Star
6pm Flow Tribe
7pm Johnny Sansone
8pm Dave Jordan
8pm Josh Garrett
8pm Josh Paxton plays Henry Butler
9pm Helen Gillet does French Chansons

FRIDAY, APRIL 17

8am Don Vappie
12pm Carolyn Broussard
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
3pm Annabelle and James McClaskey
5pm David Doucet
5pm John Papa Gros
5pm Pat Reedy
6:30pm Anders Osborne
7pm Raj Smoove
7pm Corey Ledet
8pm Killer Whale
8pm Rex Gregory
8pm Tiffany Pollack & Co.
9pm Amy Trail

THURSDAY, APRIL 16

8am Don Vappie
12pm Raj Smoove
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm Seva Venet
5pm Eric Lindell
5pm Jamie Lynn Vessels
6pm Jake Eckert
7:30pm Amelia Clingman
8:30pm Ted Hefko
9:30pm Carolyn Broussard and Mike Doussan

WEDNESDAY, APRIL 15

8am Don Vappie
12pm Carolyn Broussard
12pm Big Sam's Funky Nation
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
4pm CARL
6pm Jeremy Joyce
6pm The Rusty and Fanny Show
6:20pm Billy Iuso
6:30pm Matt Lemmler
6:30pm Joe Ashlar
6:30pm Ed Wise and Eric Merchant
7:30pm Peter Karp
8pm Matt Booth and Brad Walker
Tom McDermott

TUESDAY, APRIL 14

8am Don Vappie
12pm Lilli Lewis
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
4:20pm Boyanna Traynova
5pm Seva Venet
6pm Mia Borders
6:30pm Matt Lemmler
7pm Casey Saba
7pm Lilli Lewis
7pm Sean Ardoin
8pm Jason Marsalis
8pm Alex McMurray
9pm Raj Smoove
9:30pm Carolyn Broussard and Cami Maki

MONDAY, APRIL 13

8am Don Vappie
12pm Carolyn Broussard
12pm Alicia Renee aka Blue Eyes
1pm Andre Bohren
1:45pm Ghalia Volt
3pm Don Vappie
5pm Russell Welch
5pm Mahmoud Chouki
6pm Arsėne DeLay and Charlie Wooton
6:30pm Matt Lemmler
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Helen Gillet
7:30pm Tom Leggett and Michael Burkart
8pm Instant Opus presents Adam Fonseca & Kevin Scott​
David Torkanowsky

SUNDAY, APRIL 12

8am Don Vappie
10:30am Tricia Boutte
11am Raj Smoove
11am Big Sam's Funky Nation
11am Kid Merv with special guest Kirk Joseph
3pm Kermit Ruffins
3pm Don Vappie
4pm Mannie Fresh
4pm Valerie Sassyfras
5pm Seva Venet
5pm Haruka Kikuchi and Z2
6pm Esther Rose and Sam Doores
6:30pm Matt Lemmler
7pm Buris
7pm Bon Bon Vivant
7pm Or Shovaly
7pm Big 6 Brass Band
8pm Joe Krown
8pm Elliott Levin

SATURDAY, APRIL 11

8am Don Vappie
10:30am Tricia Boutte
12pm Alicia Renee aka Blue Eyes
12pm Piano lesson with Jon Cleary
1pm Andre Bohren
2pm 504Life Benefit f/DJ Mannie Fresh, Big Freedia, Harry Shearer, Judith Owens, Ivan Neville, Irma Thomas, Preservation Hall’s Ben Jaffe, Tank from Tank and Bangas, Jon Cleary, Kevin Griffin of Better Than Ezra, George Porter Jr. of The Meters, Maggie Koerner, Mark Normand, Katey Red, Louis Michot of Lost Bayou Ramblers, Cowboy Mouth’s Fred LeBlanc, Zach Feinberg of The Revivalists, Pete Murano of Trombone Shorty and Orleans Ave, Shannon McNally, Paul Sanchez, Tiff Lamson & Taylor Guarisco of GIVERS
3pm Don Vappie
4pm Mike Dillon
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
5pm Real Rob's Swanky 9th Ward Cocktail Hour
6pm Joy Clark
6:30pm Matt Lemmler
7pm Tanya Huang
7pm Katey Red
8pm Dave Jordan
8pm Simon Lott as "The Context Killer"
8pm Josh Paxton plays Dr. John
9:30pm Simon Lott as "Diamond Kincade"
11pm Shawn Williams and Lynn Drury

FRIDAY, APRIL 10

8am Don Vappie
10:30am Tricia Boutte
10:30am Cosmic Brothas Albey on Bass & Dave Ross
11am Albey onBass and Jane Spokenword
11:15am Brice Miller
12pm Samantha Fish
12pm Carolyn Broussard
1pm Andre Bohren
3pm Kermit Ruffins
3pm Don Vappie
4pm Brian Shaw
5pm David Doucet
6pm Cameron Dupuy & the Cajun Troubadours
6pm Shawn Williams
6pm Dana Abbott, Alex Mallet, and Jamey St. Pierre
6pm Ivan Neville
6:30pm Matt Lemmler
7pm Raj Smoove
7pm Webb Wilder
7pm Soul Creole
7pm Soul Brass Band
8pm Cole Williams Band
8pm Khris Royal
8pm Tiffany Pollack & Co.
8pm Phil DeGruy's "Bad Good Friday"
8pm Vedas
8pm M.X. Turner
8pm Killer Whale
8pm John Papa Gros
9pm Big Freedia
9pm Amy Trail

THURSDAY, APRIL 9

10:30am Tricia Boutte
11:15am Brice Miller
12pm Raj Smoove
1pm Andre Bohren
1pm Jon Cleary
3pm Don Vappie
5pm Seva Venet
5:30pm Justin Donovan
6pm Sierra Green & the Soul Machine
6pm Mikayla Braun
6pm Jamie Lynn Vessels
6:30pm Matt Lemmler
7:30pm Ted Hefko and Joe Welnick of Ted Hefko and The Thousandaires
8pm Brad Walker's "Stillness"
8pm Stoop Kids
9:30pm Carolyn Broussard and The Honey Bangers

WEDNESDAY, APRIL 8

10:30am Tricia Boutte
11am Aziz of Kuwaisiana
11:15am Brice Miller
12pm Carolyn Broussard
12pm Alicia Renee aka Blue Eyes
12pm Big Sam's Funky Nation
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
4pm Susanne Ortner and James Singleton
5pm Daria & the Hipdrops
6pm Andre Bohren
6pm The Rusty and Fanny Show
6:30pm Matt Lemmler
6:30pm Joe Ashlar
7pm Geoff Achison
8pm Billy Iuso
8pm "Beat Poetic" with Albey Balgochian and Jane Spokenword
8pm Michael Juan Nunez

TUESDAY, APRIL 7

10:30am Tricia Boutte
11:15am Brice Miller
12pm PJ Morton
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
4:20pm Boyanna Trayanova
5pm Seva Venet
6pm Mia Borders
6:15pm Katarina Boudreax's Family Band Jam
6:30pm Matt Lemmler
7pm Galactic
8pm Randall Bramblett
8pm Rebirth Brass Band
8pm Jon Cleary
9pm Raj Smoove
9:30pm Carolyn Broussard and Lynn Drury

MONDAY, APRIL 6

10:30am Tricia Boutte
11:15am Brice Miller
12pm Carolyn Broussard
12pm Alicia Renee aka Blue Eyes
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm Mahmoud Chouki
5:30pm DJ Polo 504
6pm Arsėne DeLay and Charlie Wooton
6pm Galactic
6:30pm Matt Lemmler
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Helen Gillet
7pm MojoWilder
8pm Tiffany Pollack & Co.
8pm MoPodna
8pm Max Moran and Sam Taylor

SUNDAY, APRIL 5

10:30am Tricia Boutte
10:30am Dave Easley's Sonic Migration with Kass
11am Shawn Williams
11am Raj Smoove
11am Big Sam
11:15am Brice Miller
12pm Aaron Neville
12pm Big Freedia
1pm Or Shovaly
2pm Kermit Ruffins
2pm Dayna Kurtz
3pm Don Vappie
3pm Andre Bohren
4:30pm Slick Skillet Serenaders
5pm Seva Venet
6:30pm Matt Lemmler
7pm Bon Bon Vivant
7pm Buris
8pm Joe Krown
8pm George Cartwright
8pm Keith Burnstein
9pm Ratty Scurvics

SATURDAY, APRIL 4

10:30am Tricia Boutte
11:15am Brice Miller
1pm Andre Bohren
2pm Kermit Ruffins
3pm Don Vappie
4pm Margie Perez, Sula Spirit, Chip Wilson, and Doc Lovett
4pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
4pm Mike Dillon
4pm Live From The Porch f/Shamarr Allen, Robin Barnes, Susan Cowsill, Walter Wolfman Washington, Raj Smoove
5pm Real Rob's Swany 9th Ward Cocktail Hour
5pm Flow Tribe
5:30pm Bianca Love feat. Anuraag Pendyal
6:30pm Matt Lemmler
6:30pm Dash Rip Rock
7pm Tanya Huang
7:30pm Shawn Williams
8pm Cole Williams Band
8pm Jimmy Robinson
8pm Leyla McCalla
8pm Dave Jordan
8pm Josh Paxton plays James Booker

FRIDAY, APRIL 3

8am Don Vappie
10:30am Tricia Boutte
11:15am Brice Miller
12pm Samantha Fish
12pm Carolyn Broussard
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
3pm Louis Michot
4pm Quinn Sternberg's birthday bass-bash
5pm David Doucet
5:30pm Keith Burnstein
6pm Brian J from Pimps of Joytime
6pm Tonya Boyd-Cannon
6:30pm Anders Osborne
6:30pm Matt Lemmler
7pm Soul Project & Big Chief Gerald Paige
7pm Raj Smoove
7:30pm Shawn Williams
8pm Khris Royal
8pm Tiffany Pollack & Co.
8pm Simon Berz
8pm Dirk Powell
8pm Killer Whale f/Dave Jordan and Scott Sibley from Flow Tribe
8pm Tom McDermott
9pm Big Freedia
9pm Amy Trail

THURSDAY, APRIL 2

5am Jon Cleary
8am Don Vappie
10:30am Tricia Boutte
11:15am Brice Miller
1pm Shawn Williams
1pm Andre Bohren
3pm Don Vappie
5pm Jamie Lynn Vessels
6pm Sierra Green & the Soul Machine
6:30pm Matt Lemmler
7pm Maggie Koerner
7:30pm Ted Hefko
8pm Glenn Hartman and Riley Hartman

WEDNESDAY, APRIL 1

8am Don Vappie
11am Aziz of Kuwaisiana
11:15am Brice Miller
12pm Tank & the Bangas
1pm Robin Barnes
3pm Don Vappie
3:45pm Andrew Duhon
4pm David Doucet
4:20pm Billy Iuso
5pm Derrick Smoker
5:30pm David Shaw of The Revivalists
6pm Jeremy Joyce
6pm Andre Bohren
6pm Matthew Chauvin
6:30pm Mike Dillon
6:30pm Joe Ashlar
6:30pm Matt Lemmler
7pm Stanton Moore free live master class
7pm Ed Wise and Eric Merchant
7:30pm Ben Jaffe DJ set
8pm Donnie Sundal
8pm Phil DeGruy's April Phool's
8pm Kenny Neal
8:30pm Marc Broussard
9pm Big Freedia
10pm Mannie Fresh

TUESDAY, MARCH 31

8am Don Vappie
4:20pm Boyanna Trayanova
5pm Jason Marsalis
6pm Mia Borders
6:30pm Matt Lemmler
7pm Josh Garrett
8pm Jeff Albert
8pm Jon Cleary

MONDAY, MARCH 30

8am Chubby Carrier
8am Don Vappie
10:30am Tricia Boutte
11am Glen David Andrews
5:30pm DJ Polo 504
6pm Jeremy Joyce
6:30pm Matt Lemmler
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Helen Gillet
8pm MoPodna
8pm Kevin Scott & Kara Kirkland

SUNDAY, MARCH 29

8am Don Vappie
11am Kid Merv
12pm Haruka Kikuchi and Z2
3pm Terence Higgins
3pm Don Vappie
4pm Valerie Sassyfras
5pm Da Truth Brass Band
5:30pm Raíces and Swamp Blossoms
6pm PJ Morton
6:30pm Andrew Duhon
6:30pm Matt Lemmler
7pm Bon Bon Vivant
7pm Lynn Drury
8pm Joe Krown

SATURDAY, MARCH 28

8am Don Vappie
12pm Piano lesson with Jon Cleary
2pm Kermit Ruffins
2pm Margie Perez, Sula Spirit, Cole Williams, and Jan Clements
3pm Don Vappie
5pm Anaïs St. John and Harry Mayronne
6pm Keith Burnstein
6pm Sweet Crude
6:30pm Matt Lemmler
7pm Mannie Fresh
8pm Papa Mali
8pm Rob Davis
8pm Dave Jordan
8pm Gina Forsyth
9pm Luke Spurr Allen
9pm Helen Gillet

FRIDAY, MARCH 27

8am Don Vappie
3pm Don Vappie
6pm Tank & the Bangas
6pm David Doucet
6pm Cameron Dupuy & the Cajun Troubadours
6:30pm Stanton Moore
6:30pm Matt Lemmler
7pm Mark Dresser
7pm Mannie Fresh
8pm Allen Rivers
8pm Lynn Drury and Ted Hefko
8pm Khris Royal
9pm Amy Trail

THURSDAY, MARCH 26

8am Don Vappie
12pm Big Sam
2pm Marc Stone's 50th birthday gig and record hop
2pm Jon Cleary
6pm Sierra Green & the Soul Machine
8pm Johnny Vidacovich
8pm Robert Snow & the Abitals
8pm Burke Ingraffi
8pm New Orleans Klezmer All Stars (micro) feat. Jonathan Freilich, Glenn Hartman & Dan Oestreicher

WEDNESDAY, MARCH 25

2pm Jeremy Joyce
6pm Tonya Boyd-Cannon
7pm Alexandria Singers/Songwriters Night – will feature a handful of local musicians each playing a 20 minute set to benefit local service industry employees
8:30pm The Iceman Special
9:30pm Ric Robertson

TUESDAY, MARCH 24

6pm Mia Borders
7pm Randall Bramblett
7pm Shawn Williams
8pm Jon Cleary
10pm Huckleberry After Hours feat. Brokedown Streetcar’s Rob Davis

MONDAY, MARCH 23
6pm Ted Hefko
7pm Robin Barnes & Pat Casey
7pm Helen Gillet
8pm Tiffany Pollack & Co.
8pm Swamp Sessions: Scott/Theriot/Belote at Neutral Sound Studios
8pm MoPodna

SUNDAY, MARCH 22

11am Amanda Shaw
12pm Aaron Neville
5pm Los Tres Amigos (feat. Steve Masakowski, James Singleton & Hector Gallardo)
5pm Jenavieve Cooke and the Royal Street Winding Boys
6pm Swinging Gypsies
7:30pm Brad Walker "Solo Sunset"
9pm Jonathan Freilich and Stoo Odom

SATURDAY, MARCH 21

3pm Tuba Skinny
4pm David Doucet
4:20pm Kermit Ruffins
5pm Margie Perez, Sula Spirit, and Kelly Love Jones
5pm T'Canaille
5:30pm Big 6 Brass Band
6pm Johnny Sansone
6-8pm Carmella
6pm Ivan Neville
6pm Anaïs St. John
8pm Cole Williams Band
8-10pm Dave Jordan, Rurik Nunan, and Will Repholz
8pm Beth Patterson & Josh Paxton
8pm Jon Cleary
8pm Sam Doores
9pm Emergency Melodies! feat. Sage Rouge, Sam Shahin & Simon Berz

FRIDAY, MARCH 20

3pm Louis and Ashlee Michot
6:30pm Anders Osborne
7pm Ménage à Trois -The Living Room Series
7-9pm Lynn Drury and Shawn Williams
7pm "Dirty & Harry" feat. Andre Bohren and Harry Hardin
8pm-10pm Doyle Cooper Jazz Band
8pm Khris Royal
8pm Tiffany Pollack & Co.
9pm Big Freedia
9pm Amy Trail
9pm Terry McDermott & Justin Molaison

THURSDAY, MARCH 19

11am Glen David Andrews, live from Treme
12pm Raj Smoove
5:30pm Jamie Lynn Vessels
6-8pm Davis Rogan
6-8pm Bywater Porchcast f/Rob Armus, Dick Deluxe, Gypsy Stew, and Andy J Forest
7pm David Bandrowski, Jacques Duffourc & Jonathan Freilich
7:30pm Joel Wilson & Ben Herrington
8pm Nicholas Payton and Sasha Masakowski
8pm-10pm Tom McDermott and Aurora Nealand
8pm Debbie Davis and Josh Paxton
9pm Jonathan Freilich, James Singleton & Dan Oestreicher

WWOZ
Get the 'OZone monthly newsletter
facebook logo
Like us on Facebook
Volunteer
Volunteer at WWOZ
WWOZ
Hear it here!